Aspira Business Centre

Aspira Business Centre – trend udržateľnosti

Ambicióznu a modernú stavbu si nechala postaviť česká spoločnosť Livesport podľa návrhu ateliéru Studio acht na rušnej pražskej križovatke pri stanici metra Nové Butovice. Stavba sa vymyká bežnému štandardu v niekoľkých ohľadoch. Na prvý pohľad zaujme vďaka svojmu pravidelnému pôdorysu a pre rastrovú fasádu zo skla a z prírodného kameňa pôsobí upokojujúcim dojmom. Ako prvá administratívna budova v Prahe dostala Aspira vysoké certifikácie environmentálnej nenáročnosti LEED Gold a BREEAM Excellent.

Aj vzhľadom k športovému zameraniu staviteľa sú v budove samozrejmosťou úschovne bicyklov so sprchami a s odvetrávanou šatňou i posilňovne s relaxačnými miestnosťami. Na strechu budovy sa vošla nielen priestranná zelená terasa, ale aj dieselový agregát, ktorý istí polovicu všetkých zásuviek pred „blackoutom“. Ohľad na ekológiu a kvalitu sa premietol aj do voľby stavebných materiálov. Jedným z tých, ktoré prispeli k získaniu certifikácie a umožnili realizáciu tohto projektu, je stavebný systém Ytong.

Aspira Business Centre 2

Na Aspira Business Centre na prvý pohľad upúta predstupujúci rizalit severného krídla, ktorý nadväzuje na priestor Bucharovej ulice. Tento roh budovy je zámerne plánovaný ako budúci dôležitý akcent pozdĺž plánovanej Radlickej radiály. Vo svojom strede ukrýva Aspira veľkorysé presklené átrium, ktoré zaujme odľahčeným a konštrukčne nevšedným zaveseným svetlíkom a výnimočnou akustikou, vďaka ktorej sa tu môžu konať koncerty. Okolo neho sa rozprestierajú jednoducho prispôsobiteľné kancelárie a v parteri multifunkčné priestory vhodné na reštauráciu, kaviareň či drobný retail.

Aspira Business Centre 3

Výrazným interiérovým prvkom je svetelný objekt Inspira, inšpirovaný podmorským svetom. Aj keď sklenené prvky visia na jednom mieste, sprevádzajú návštevníka celou budovou. Okrem tohto funkčného a estetického hľadiska tu pamätali aj na otázku životného prostredia v mnohých detailoch. V okolí a na pozemku sa nachádzajú drobnosti typu „hotel pre chrobáky“, striešky pre netopiere či skalky pre jašterice.

Certifikácie LEED a BREEAM a ich význam

Ako prvá administratívna budova v Prahe dostala Aspira vysoké certifikácie environmentálnej nenáročnosti LEED Gold a BREEAM Excellent. Ich získanie poskytuje v mnohých smeroch konkurenčnú výhodu. Vďaka dosiahnutým hodnotám sa znižujú prevádzkové náklady a zvyšuje sa cena budovy – certifikácie BREEAM a LEED mieria na zahraničných investorov a developerov, ktorí sú na ne zvyknutí. Certifikácie sú tiež zárukou, že v budove sú použité overené princípy environmentálnej šetrnosti, zlepšuje sa prostredie v budove a vytvára sa zdravé a príjemné pracovné prostredie.

Fasáda budovy Aspira Business Centre

Certifikácia dáva záruku kvality vrátane udržateľných prvkov zakomponovaných do projektu a ich štandard vo veľkom prekračuje minimálne požiadavky v predpisoch. V neposlednom rade má pozitívny vplyv aj na firemný imidž – udržateľnosť a ekológia sú tu vyjadrené preukázateľne a formou nezávislého certifikátu. K získaniu certifikátov významne prispel aj stavebný systém Ytong, ktorý tu bol použitý ako murovací materiál pre steny, inštalačné primurovky pre rozvody, priečky a podobne.

Dôležitým impulzom pre voľbu pórobetónu Ytong bola aj vysoká environmentálna hodnota tohto staviva. V celom jeho životnom cykle, teda od ťažby a spracovania surovín, jeho výroby, rýchlej a jednoduchej výstavby, minimálnej energetickej náročnosti stavby až po likvidáciu stavby zaznamenáva Ytong viac ziskov pre životné prostredie než strát. Samozrejme, že pri voľbe stavebného materiálu hrali úlohu aj ďalšie praktické vlastnosti, ako sú ľahká spracovateľnosť s minimálnym množstvom stavebného odpadu, presnosť murovania a vysoká požiarna odolnosť.

FOTO: Archív Studia Acht
Ytong.sk
ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.