image 68494 25 v1
Galéria(8)

Slávnostné otvorenie AGC Glass Building

V utorok 30. septembra spoločnosť AGC Glass Europe v prítomnosti mnohých zástupcov politickej, ekonomickej a priemyselnej sféry i tlače slávnostne otvorila svoje nové sídlo AGC Glass Building, budovu s takmer nulovými nákladmi na energie, a to v Louvain-la-Neuve – 25 km južne od Bruselu. AGC Glass Building má kapacitu viac než 500 osôb a na jednom mieste tak sústredí všetky manažérske a administratívne služby skupiny, ktoré boli predtým roztrúsené na rôznych miestach.

AGC Glass Building 01
AGC Glass Building 04
AGC Glass Building 05
AGC Glass Building 11
8760
8748
8741

Udržateľnosť a pohodlie

Budova AGC Glass Building získala BREEAM1 certifikát za vynikajúcu úroveň v oblasti dizajnu. Vykazuje takmer neutrálnu energetickú bilanciu. Jej potreba energie na vykurovanie, chladenie a umelé osvetlenie sa znížili. Nevyhnutná energetická spotreba sa s veľkou rezervou kompenzuje elektrinou vyrábanou 900 fotovoltickými panelmi na streche i geotermálne. Vo svojom úvodnom prejave Jean-François Heris, generálny riaditeľ AGC Glass Europe a predseda Union Wallonne des Entreprises (Valónskeho zväzu podnikateľov), vyjadril spokojnosť s výberom špičkového sklárskeho riešenia, ktoré zohralo kľúčovú úlohu pri realizácii udržateľného a inovatívneho sídla spoločnosti. Profesor David Strong2, autor štúdie o prínosoch prirodzeného svetla pre užívateľov objektu, dodal: „Budova bola navrhnutá tak, aby všetkým svojim užívateľom ponúkla priestranné a dostupné niky poskytujúce vysokú kvalitu prirodzeného svetla, čím skvele zapadá do novej generácie udržateľných stavieb, ktoré kladú väčší dôraz na pohodlie svojich užívateľov.“

Presne 900 fotovoltických panelov umiestnených na streche vyrobí 200 000 kWh za rok.

Sklárske inovácie

Táto budova, postavená na pilótach s parkovacou zónou na prízemí priamo pod budovou, z vonkajšej strany upúta svojím dvojitým skleneným plášťom. Vnútorná strana sa skladá z extračírych dvojskiel so superizolačnými povlakmi a riadeným prechodom slnečnej energie3. Vonkajšia strana je dynamická a tvoria ju sklené pohyblivé lamely, na oboch stranách potlačené bielymi pásmi. Svoju polohu automaticky prispôsobujú pohybu slnka. Takto optimalizujú množstvo prirodzeného svetla, čím chránia užívateľov pred oslnením a teplom. Vnútri budovy sa na dvoch poschodiach nachádzajú kancelárie, konferenčné centrá, zóny na občerstvenie, terasy a záhrady či záhrady v patiu. Celok pretína majestátna vnútorná galéria s auditóriom.  

Strešné svetlíky privádzajú do centrálneho átria prirodzené svetlo.

Horizontálne a vertikálne sklenené žalúzie automaticky regulujú prestup slnečnej energie.

Budova AGC Glass Building je dielom architektonických kancelárií Samyn & Partners a BEAI, ktoré sa spojili so stavebnou spoločnosťou Van Roey. Investorom bola spoločnosť Axa Belgium, ktorá ju prenajala AGC na základe nájomnej zmluvy na 15 rokov.


Budova ponúka svojim užívateľom niekoľko relaxačných zón.

AGC Glass Building – budova s takmer nulovou spotrebou energie.

1 Building Research Establishment Environmental Assessment: európska certifikácia potvrdzujúca environmentálne výkonnostné parametre budov.

2 Profesor hosťujúci na univerzite v Nottinghame a v Oxford Institute for Sustainable Development.

3 Externé fasády z Thermobelu TopN+ na sklách Clearvision, ktoré sa zvolili, lebo sú skvelým kompromisom medzi tepelnou izoláciou, intenzitou farieb a maximálnou svetelnou účinnosťou. Vnútorné fasády, resp. patiá, sú z Thermobelu EnergyN na sklách Clearvision, ktoré sa vybrali, pretože skvele tepelne izolujú a výborne chránia pred slnkom..

FOTO: AGC Glass Building – © Project: Philippe SAMYN and PARTNERS sprl, architects and engineers – BEAI sa, Artistic integration: Georges Meurant, Photographer: Marie-Françoise Plissart

Viac informácií o projekte nájdete tu alebo si pozrite video na youtube.com