Skanska v 2. štvrťroku zaznamenala pokles zisku pred zdanením na 1,45 mld. SEK

Švédska stavebná skupina Skanska AB zaznamenala v 2. štvrťroku 2007 medziročný pokles zisku pred zdanením na 1,45 miliardy SEK z vlaňajšej úrovne 2,01 miliardy SEK. Hospodársky výsledok však napriek tomu prekonal očakávania analytikov agentúry Reuters.

Najväčšia stavebná firma v nordickom regióne v sledovanom období medziročne zvýšila výnosy na 35,45 miliardy SEK, v prepočte 127,691 miliardy SKK, a to z vlaňajšej úrovne 32,11 miliardy SEK. V 1. polroku jej výnosy dosiahli 64 miliárd SEK.

Ako sa uvádza vo vyhlásení firmy, výhľad v segmente výstavby budov je na hlavných trhoch Skanska pozitívny, najpozitívnejší je v nordickom regióne a Veľkej Británii. Silný rast sa v tomto roku očakáva i v strednej Európe, a to v segmente občianskej výstavby.

Pokiaľ ide o výhľad v USA, situácia je veľmi dobrá najmä v New Yorku, avšak tamojšie podnikanie ovplyvňuje nedostatok robotníkov. S rovnakým problémom sa skupina stretáva i v niektorých častiach Švédska, Nórska a Fínska, pridružujú sa ešte vyššie ceny materiálov.

Prezident a generálny riaditeľ Stuart Graham vyzdvihol fakt, že skupina len v 2. štvrťroku získala objednávky v hodnote 40 miliárd SEK. Ďalej zdôraznil, že prevádzkové príjmy v segmente výstavby v 1. polroku vzrástli o 33 %.

Skanska v 1. polroku 2007 medziročne zvýšila objem nových objednávok o 12 %. Americká divízia získala doteraz najväčší kontrakt skupiny v USA, ktorý sa týka výstavby komplexu na filtráciu vody v New Yorku. Jeho hodnota je 7,2 miliardy SEK.

Medzi strategické investície uplynulého obdobia Skanska radí akvizíciu slovenskej spoločnosti Stamart, ku ktorej došlo v novembri 2006. Spoločnosť, ktorá sa špecializuje na pozemné staviteľstvo, napríklad postavila doškoľovacie centrum pre automobilku Kia a pre PSA Peugeot Citroën 84 rodinných domov.

Zdroj: TASR