Schválili nové centrum na Patrónke. Zrevitalizujú dlhodobo zanedbané územie

Návrh revitalizácie.
Zdroj: bratislavskykraj.sk

Hlavným cieľom projektu sociálno-kultúrno-vzdelávacieho centra je revitalizovať zanedbané územie. Pribudne viac zelene aj stavby.

Bratislavskí krajskí poslanci na dnešnom zastupiteľstve schválili ideový zámer vybudovania sociálno-kultúrno-vzdelávacieho centra na Patrónke.

„Bratislavská župa sa púšťa do veľmi ambiciózneho projektu. Tento projekt nie je o rekonštrukcii, ale o kreovaní územia dlhodobo zanedbanej priemyselnej časti Patrónka,“ povedala riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Z uzavretého areálu, kde je dnes veľa zanedbaných budov, chce kraj tomuto územiu dať nový zmysel a otvoriť ho.

Takto vyzerá zanedbaný priestor dnes.
Takto vyzerá zanedbaný priestor dnes. | Zdroj: bratislavskykraj.sk

Zanedbané územie

„Predmetom tohto materiálu je predstavenie ideového zámeru, nepúšťame sa ešte do kalkulácie. Potrebujeme k tomu podrobný projekt, aby sme vedeli presne naceniť a podať návrh, v akých číslach sa budeme pohybovať,“ vysvetlila riaditeľka s tým, že všetky zmluvné a finančné aspekty projektu župným poslancom postupne predstavia.

Hlavným cieľom projektu je revitalizovať zanedbané územie. „Otvoríme moderné sociálno-kultúrno-vzdelávacie centrum, medzi partnermi bude zariadenie sociálnych služieb Rosa, základná škola, ale aj odborné učilište, ktoré sa nachádzajú v areáli,“ uviedla riaditeľka Odboru stratégií BSK Barbora Lukáčová.

Dodala, že keďže územie je spájané aj s temnou históriou II. svetovej vojny, bude súčasťou projektu aj „Pribudne veľa zelených plôch a do konceptu bude zakomponované aj odkrytie koryta Vydrica. Vytvorí sa aj peší a cyklistický bulvár, vznikne zelené priestranstvo a miesta pre ďalšie aktivity,“ doplnila Lukáčová.

Návrh revitalizácie.
Návrh revitalizácie. | Zdroj: bratislavskykraj.sk

Historické stavby zachovajú

Projekt počíta aj so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov. Majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Pôvodné obnovené objekty budú podľa potreby doplnené novými.

Areál vlastní BSK, jednotlivé budovy prenajíma menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa, v území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko.

Návrh revitalizácie.
Návrh revitalizácie. | Zdroj: bratislavskykraj.sk
© SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieAktuálne