20220913 110405

Prognózy, rebríčky aj pripravované projekty. Veľký prehľad stavebníctva opäť v ASB Almanachu

Ak sme pred rokom na tomto mieste hovorili o neistote, ktorá sa vniesla do našich životov i stavebného biznisu, dnes musíme konštatovať nie veľmi optimistické: časy sú ťažké.

Následky pandémie, ktoré sa zdali byť veľkým problémom, doplnila energetická kríza a následne posledné zvyšky nádeje na zlepšenie dorazila vojna na Ukrajine. Vysoká inflácia, ktorá má vplyv na všetko, bola len posledným klincom. No svet sa točí ďalej.

Po prvotnom povzdychu sa treba opäť len vystrieť a hľadať ďalšie a ďalšie cesty, ako náročné situácie zvládnuť. Ako sa to darí biznisu, sme sa pýtali výrobcov, realizátorov i developerov. Hovoríme aj o novej stavebnej legislatíve, ktorá zamieša karty na viacerých frontoch. Pozreli sme sa na ňu očami stavebných firiem, právnikov i bratislavskej radnice.

Objednajte si ASB Almanach 2022

Tradičným ťahúňom Almanachu sú rebríčky stavebných firiem, do ktorých sa tento rok prepracovalo 1 383 najúspešnejších. Komu sa ako darilo, sa dočítate v desiatich špecializovaných tabuľkách.

Reality hodnotí 9 analytikov. Zdá sa, že trh s bytmi sa otrasie v základoch a bude len otázkou času, kedy sa z vlastného čoraz viac z nás dostane do nájmu. Dostupnosť bývania sa rýchlo zhoršuje, upozorňuje NBS. Čo bude ďalej? Klesnú ceny bytov? Stúpnu úrokové sadzby? Prestane sa stavať alebo sa trh, naopak, rozhýbe?

Almanach 2022
Almanach 2022 | Zdroj: ASB

Karty môže zamiešať aj štátom podporované nájomné bývanie, na ktoré viacerí odborníci nevedia nájsť dobré slovo. Či, kedy a ako sa to podarí je otázka, ktorú si kladieme aj v my. S dôvetkom, že ak sa to aj podarí tak, ako si to páni z veľkej politiky naplánovali, či to bude mať pre ľudí pozitívny efekt. Nuž ale to je v dnešnej politickej situácii trúfalá úvaha. Zvykli sme si, sme na Slovensku.

Tradičnou, oku lahodiacou viac než 100-stranovou „bodkou“, je prehľad pripravovaných a rozostavaných projektov v Bratislave a na Slovensku.

Aj tento rok je nám cťou, že čítate náš mix analýz, predikcií, názorov a informácií. Veríme, že vám pomôžu.