Ursula von Leyen

Predsedníčka Európskej komisie predstavila návrhy energetických opatrení

Podľa Von der Leyenovej  zásoby plynu naprieč celým blokom sú na úrovni 82 %.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predložila v stredu päť návrhov opatrení, ktoré majú pomôcť členským štátom Európskej únie vyrovnať sa s energetickým tlakom. Udialo sa tak niekoľko hodín po tom, čo ruský vodca Vladimir Putin pohrozil, že „zatvorí kohútiky“ všetkým západným krajinám, ktoré sa usilujú zaviesť cenové stropy na ruskú energiu. Referuje o tom web Európskej komisie.

Von der Leyenová povedala, že Rusko sa stalo „nespoľahlivým dodávateľom“ po minulotýždňovom rozhodnutí štátneho podniku Gazprom na neurčito pozastaviť dodávky cez plynovod Nord Stream 1. Doplnila, že závislosť EÚ od ruského plynu od začiatku vojny na Ukrajine výrazne klesla a zásoby naprieč celým blokom sú na úrovni 82 %.

„Prostredníctvom diverzifikácie sme zvýšili dodávky z USA, Nórska, Alžírska, Azerbajdžanu a ďalších. Napríklad Nórsko teraz dodáva do EÚ viac plynu ako Rusko. A masívne investujeme do domácich obnoviteľných zdrojov prostredníctvom RePowerEU,“ povedala Von der Leyenová.

Predstavené opatrenia však naznačili nebezpečnú pozíciu, akej EÚ čelí pred nadchádzajúcou zimou. Von der Leyenová v súvislosti so spomenutými návrhmi informovala o inteligentnej úspore elektrickej energie v celej EÚ. Hovorila tiež o strope tržieb spoločností vyrábajúcich elektrinu pri nízkych nákladoch. To isté sa podľa nej musí týkať neočakávaných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá.

Ako štvrté opatrenie Von der Leyenová uviedla to, že energetické spoločnosti musia byť podporované, aby sa vyrovnali s nestálosťou trhov. Piatym opatrením má byť spomenuté zastropovanie cien ruského plynu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra