Ľvov, Ukrajina, 2.marca

Pomôžme tým, ktorí držali slovenské stavebníctvo dlho nad vodou – ukrajinským stavbárom

Začiatkom roka sme žili v inom svete. 24. február 2022 totiž všetko zmenil. Útok Putina na Ukrajinu vyhnal milióny ľudí z krajiny. A ďalších pritiahol späť domov, aby sa doslova so zbraňou v ruke postavili útokom. Mnohí Ukrajinci, ktorí na Slovensku zastávali najrôznejšie pracovné pozície, zanechali svoju prácu a išli bojovať.

Ukrajinskí pracovníci tvorili odhadom 15 až 20 % všetkých zamestnancov v našom stavebníctve. Tvrdenie, že pracovná sila z Ukrajiny roky pomáhala držať slovenské stavebníctvo na nohách, teda vôbec nie je prehnané. Vďaka ukrajinským stavebným robotníkom sa rozbehnuté projekty mohli realizovať a dokončovať. Nebola stavba, kde by ste nepočuli ukrajinčinu.

Dnes je jasné, že prišiel čas vrátiť si požičané a pomôcť tým rodinám ukrajinských pracovníkov v slovenskom stavebníctve, ktoré sa ocitli v najväčšej núdzi.

Potreba pomoci rastie

Mnohí z vás ste sa už do pomoci zapojili, či už priamo, alebo prostredníctvom iných organizácií, za čo vám patrí vďaka. No vojna neutícha a postihnutých rodín je stále viac. Aj preto nás kolegovia z branže požiadali, aby sme koordinovali a prostredníctvom transparentného účtu zastrešili finančnú zbierku.

Prečo práve my?

Ako stavebné vydavateľstvo cítime potrebu aj v mene slovenských stavebníkov pomôcť tým, ktorí roky pomáhali nám. Zobrali sme teda na seba úlohu koordinátora a bude nám cťou odovzdať vyzbierané prostriedky priamo postihnutým rodinám.

Spolupracujeme so zamestnávateľmi z oblasti stavebníctva, aby sme našli tých, ktorí to najviac potrebujú. Zvyšné financie rozdelíme medzi tri overené inštitúcie: MAGNA, Človek v ohrození a Slovenský Červený kríž.

MAGNA pôsobí na Ukrajine od roku 2018, poskytuje urgentnú zdravotnú pomoc priamo na mieste, liekmi a materiálom zásobuje nemocnice po celom území krajiny vrátane Kyjeva a najpostihnutejších oblastí. Človek v ohrození pôsobí v ukrajinskom Donbase od roku 2014 a dnes poskytuje urgentnú humanitárnu pomoc na hraniciach. Slovenský Červený kríž pomáha na hraniciach s Ukrajinou a poskytuje prvú pomoc, podporné služby a pátraciu službu v prípade straty kontaktu s blízkymi.

Číslo transparentného účtu, na ktorý môžete prispieť:

SK2383300000002002189483

Alebo použite platobný QR kód:

QR kod dar rodinam ukrajinskych stavbarov

 

Všetky financie sa zbierajú prostredníctvom transparentného účtu, na ktorom vidíte, čo sa s vašimi peniazmi deje: