Následkom krízy sa nedosiahne objem stavebnej výroby z roka 2008

Následkom svetovej hospodárskej krízy stavebné podniky na Slovensku nedosiahnu historicky najväčší objem produkcie z minulého roka v objeme 6,3 miliardy eur (190 miliárd Sk). Medziročne to bol rast o 12 %.  


„Stavebná výroba sa v roku 2009 zníži o asi 10 %. Kým pred dvomi rokmi stavbári mali zásobu práce na 8 až 11 mesiacov, teraz na päť až šesť mesiacov. Problematický bude 2. polrok,“ uviedol pre TASR prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Ján Majerský na tlačovej konferencii.
     
Podľa smeru investovania sa koncom vlaňajška ukázalo, že bol útlm novej výstavby, ale zvýšili sa opravy a údržby stavieb. Stagnovala aj inžinierska výstavba, kde sa očakáva rast stavebnej produkcie v rokoch 2009 a 2010, ak budú realizované PPP projekty založené na súkromnom a verejnom partnerstve.
     
„Stavbárov však čaká realizácia veľkých projektov v oblasti inžinierskej výstavby, najmä cestnej infraštruktúry,“ avizoval Majerský. V tomto roku sa plánuje vynaložiť 600 miliónov eur (18 miliárd Sk) z balíka štátnych zdrojov vyčlenených na výstavbu cestnej komunikácie. Plány stavbárov sú však podmienené aktivitou verejného kapitálu, ktorý zabezpečuje štát. Treba urýchliť štátne tendre a verejné obstarávanie a spustiť PPP projekty,“ vyhlásil.
     
Veľké stavebné projekty v ostatných mesiacoch následkom krízy spomalili tempo realizácie, niektoré sa pozastavili. Prejavilo sa to úbytkom zainteresovaných subdodávateľských firiem. „Investori však potvrdili, že do projektovej prípravy veľkých projektov mienia ďalej investovať a rokovať o nich,“ povedal.
     
Kým verejné zdroje do výstavby bytov a revitalizácie sídiel s účasťou eurofondov nie sú ohrozené, stagnáciu postihne realizácia nových stavieb pre segment služieb, logistiky a priemyslu.
     
Vlani sa počet pracovníkov v stavebníctve zvýšil o 12 000 na 185 000. Tento prírastok sa nezopakuje a problémom zostáva produktivita práce, ktorú má SR najnižšiu v EÚ.
     
Štát môže zmierniť dopady krízy, a to smerovaním verejných zdrojov tam, kde je dopyt. To sú programy energetickej efektívnosti obnovy budov, výstavba nájomných bytov a tiež dopravnej infraštruktúry. Stavební podnikatelia podporujú pripravované balíčky štátu na elimináciu dopadov krízy, najmä v daňovej oblasti, podporujú, konštatoval Majerský.

Zdroj: TASR