Časopis ASB oslavuje 30!

Už 247 čísel, 30 špeciálov a to najhlavnejšie – nespočítateľné množstvo stretnutí, rozhovorov, reportáží a milión zážitkov s vami, tými najdôležitejšími – našimi čitateľmi a fanúšikmi. Časopis ARCHITEKTÚRA STAVEBNÍCTVO BIZNIS oslavuje 30 rokov.

Ako sa hovorí, roky medzi 30 a 40 sú tie najproduktívnejšie. S bohatými skúsenosťami sme takpovediac na začiatku novej éry. Rok 2024 sa nesie v znamení osláv 30. výročia časopisu ASB. Jednou z tých prvých bol krst špeciálu ASB – Osobnosti slovenskej architektúry, ktorý sa konal v Slovenskej národnej galérii.

Oslava 30. výročia založenia časopisu ASB Gala.
Oslava ASB 30 rokov.
01p ASB Oslava ASB 30 rokov. 30 rokov 0141
Oslava ASB 30 rokov.
V úvode večera, ktorý moderoval Martin Staňo, vystúpila šéfredaktorka ASB Denisa Kureková a redaktorka Broňa Tarnócy.
Oslava ASB 30 rokov.
Oslava ASB patrila aj Osobnostiam slovenskej architektúry, ktoré moderátor večera pozval na pódium.
Pozvanie prijali developeri, architekti, municipality i klienti časopisu ASB.

Večer milý, plný výnimočných stretnutí, úprimných objatí, inšpirujúcich rozhovorov, kde sa, pevne verím, mnohí cítili ako doma medzi svojimi. Koniec koncov svedčia o tom aj vaše, dúfam, úprimné reakcie.

Večera sa moderátorsky zhostil milovník kvalitnej architektúry Martin Staňo. Pod strechou SNG sa v prijemný letný večer stretli nielen významné architektky a architekti, ktorých nájdete na stránkach špeciálu, ale i silná nastupujúca mladá generácia architektov, urbanistov a v neposlednom rade aj developeri či klienti časopisu ASB.

V úvode večera, ktorý moderoval Martin Staňo, vystúpila šéfredaktorka ASB Denisa Kureková a redaktorka Broňa Tarnócy.
V úvode večera, ktorý moderoval Martin Staňo, vystúpila šéfredaktorka ASB Denisa Kureková a redaktorka Broňa Tarnócy. | Zdroj: Miro Pochyba

„Od začiatku sme sa snažili, aby ASB-čko odrážalo komplexnosť vzťahov a súvislosti, ktoré nevyhnutne sprevádzajú každé, nielen stavebné, dielo. Chceli sme, aby časopis ASB komunikoval s investormi, developermi, bankármi, municipalitami, realizátormi diela a v neposlednom rade reflektoval prácu tvorcov, autorov diel architektúry, ale i špecialistov pôsobiacich v jednotlivých profesiách,“ povedal v úvode slávnostného večera konateľ vydavateľstva JAGA Peter Halász. Jeho slová doplnila šéfredaktorka časopisu ASB Denisa Kureková: „ASB chce spájať. Architektúra je krásna, nie však osamotená. Vždy musí byť niekto, kto ju navrhne, zaplatí aj zrealizuje. To sa nedá oddeliť. A práve tu niekde sa nachádza ASB.“

Oslava ASB patrila aj Osobnostiam slovenskej architektúry, ktoré moderátor večera pozval na pódium.
Oslava ASB patrila aj Osobnostiam slovenskej architektúry, ktoré moderátor večera pozval na pódium. | Zdroj: Miro Pochyba

Podľa Kurekovej je jednou z najviditeľnejších zmena dizajnu, ktorý zarezonoval. To redakcia využila aj na výraznejší obsahový refreš. Viac sa sústreďuje na dianie na Slovensku, slovenskú architektúru a maximálnu aktuálnosť.

Po úvodných príhovoroch patrilo pódium práve architektkám a architektom z publikácie Osobnosti slovenskej architektúry. Všetkých zasypali vzácnymi a múdrymi slovami, ktoré striedali vtipné bonmoty. Najvzácnejšou časťou večera však boli stretnutia po krátkom oficiálnom programe. Bolo to, akoby sme sa stretli len včera a pokračovali v rozohranej konverzácii, akoby sme sa vlastne nikdy nerozišli, hoci sme sa (s niektorými) dlhšie nevideli.

Krásne bolo i to, že sme spolu na chvíľu „zastali“ (i postáli pri koláčikoch či výbornom falafeli a pohári vína), že sa nikto nikam neponáhľal… a uvoľnene sme pokračovali v debatách o radosti a strastiach v architektúre, spoločnosti, rozprávali sa o veciach pracovných i tých bežných.

Ďakujeme vám, že sme sa mohli stretnúť, spoznať, jednoducho byť spolu. Veľmi si želám, aby to tak bolo i naďalej.