Nová Tržnica a okolie

Dosluhujúci starosta Kusý nepochopil. Nová tržnica zatiaľ nie je národná kultúrna pamiatka

Ešte stále úradujúci starosta Nového Mesta, pri ktorom mi je ľúto, že si jeho nástupca zatiaľ neprebral úrad, informoval na svojej stránke o novej národnej kultúrnej pamiatke – Novej tržnici na Trnavskom Mýte v Bratislave. Dielo architekta Ivana Matušíka tak mala dostať zákonnú ochranu a záruku, že bude žiť ďalej.

Rudolf Kusý na svojej facebookovej stránke uviedol: „Pamiatkový úrad SR vo svojom rozhodnutí označil Novú tržnicu za unikátny verejný priestor s výnimočným architektonickým konceptom, ktorý spomedzi mála krytých tržníc postavených v 20. storočí na Slovensku výrazne vyčnieva.“ Podľa dostupných informácií z Pamiatkového úradu podpísal jeho riaditeľ konanie o vyhlásení Novej tržnice za národnú kultúrnu pamiatku. Objekt je právne už teraz chránený. To však neznamená, že je automaticky národnou kultúrnou pamiatkou.

Nová tržnica ešte nie je národná kultúrna pamiatka, ale pravdepodobne sa ňou stane

Pri vyhlásení Novej tržnice za NKP mnou lomcovali rozpačité pocty. Správa prišla ako blesk z jasného neba. Doslova. Mala som zmiešané pocity. Ak sa povie A, malo by nasledovať B.

Zástupcovia Docomomo v spolupráci s odborníkmi totiž zostavili, samozrejme, na základe faktov, zoznam diel, ktoré by mali byť vyhlásené za NKP. Do topky patrí napríklad zúbožený Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, Krematórium s urnovým hájom v Košiciach, Obchodný dom Prior a Hotel Kyjev v Bratislave a mnohé iné diela.

Odborníci sa už roky snažia o zapísanie týchto diel do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Márne. A inak to nie je ani v prípade Novej tržnice. Aj s ňou je to márne. 

Svoj podiel viny na tom však máme aj my. Spoločnosť. Áno, aj tá, ktorá úplne zbytočne vášnivo a odvážne diskutuje na sociálnych sieťach. Iba. Včera som sa samej seba pýtala: „Čo bude ďalej? S Tržnicou aj s nami? Dokedy budeme nesystematicky búrať a zachraňovať?“

Všetko má svoj začiatok a koniec. Na kvalitný začiatok dbáme. Konce chytáme za chvost. No aj tie by mali byť dôstojné. Zarazil ma totiž spôsob, akým „bola“ Nová tržnica vyhlásená za NKP. Hovorí sa, že keď neprší, aspoň kvapká. Ale je to naozaj to, čo si dnes zaslúžime? Dokážeme viac? Dnes som „našla“ odpoveď. Dokážeme.

Dosluhujúci starosta totiž, predpokladám nechtiac, rozvíril hladinu stavu chátrajúcich diel tak, že schoval do vrecka i najväčšie cunami. Prerazil pán Kusý dno? Možno. Ale možno tak nevedome uvoľnil cestu záchrane diel, zúbožených a roztrúsených po celom Slovensku. A nám otvoril oči, aby sme sa viac zaujímali, sledovali dianie a overovali si informácie.

Nová Tržnica, detail
Nová Tržnica, detail | Zdroj: Shutterstock

Sila sociálnych médií

Po tom, čo informácia o Novej tržnici prebehla médiami a sociálnymi sieťami, som si prebehla mnohé správy, statusy, komentáre, vyjadrenia na danú tému. Je nad slnko jasné, že tí, ktorí sú za, sú blázni, a tí, ktorí sú proti, ešte väčší. Dočítala som sa, že je odchádzajúci starosta hrdina (ehm), i o tom, kde zaspala Bratislava, keď až teraz je Nová tržnica vyhlásená za NKP.

Vyjadrenia, že tržnica je smradľavá budova a rozhodne by mala ísť ku dnu, neprekvapili (pravdepodobne sa dotyčný cíti ako Leonardo Di Caprio). Samozrejme, padlo slovo aj o nás architektoch. O tom, či sa konečne zmôžeme použiť okrem ceruzky aj počítač. Ale autora komentára uisťujem, že vieme používať hlavu aj pracovať s tým, čo v nej je.

Nová tržnica sa teraz zmieta v rukách velebenia a nenávisti ako čerstvý pubertiak, ale aj ten to má možno ľahšie.