Nová Tržnica, detail

Komentár: Velebená i zatracovaná Nová tržnica si pýta viac, ako dostáva

Prostredníctvom tržnice nasávame svojráznosť mesta. Ruch, farby, chute aj vône. Tá novomestská je však strnulá. Poloha aj zaujímavý interiér prilákali v roku 2016 nezvyčajný nápad. Zachovať genius loci s dopoludňajším predajom tradičným klientom a pridať reštaurácie a kaviarne.

Vraj taký dobrý projekt, až sa mu ťažko verí, zhodnotil starosta a verejnú obchodnú súťaž nevypísal. Tržnica vytiahla peniaze z novomestskej kasy, v rokoch 2015 až 2020 vyše milióna eur na úhradu prevádzkových strát a opravu havárií. Vyčerpala fond z príjmov, ktoré si v lepších časoch delili Nové Mesto, Vajnory a Rača. Vydržala kozmetické zmeny aj včely na streche, ktorá má potenciál, ak by bola prístupná.

Ekonomicky by mala tržnica fungovať ako samostatný subjekt, nech je jasné, koľko peňazí si pýta. Počula som často, že si ju má „vziať“ späť do správy magistrát. Sadil drahé platany. Avšak má na krku električku, ktorá bude drahšia než zmluvných 90 miliónov eur. Takže 11 miliónov eur sotva dá tržnici. Aj to je len odhad nákladov na rekonštrukciu z roku 2017.

Nová Tržnica a okolie
Nová Tržnica a okolie | Zdroj: TASR

Tieto investície sú nutnou podmienkou zachovania novomestskej tržnice. Energetické úspory prinesie len nová fasáda a nosná konštrukcia, ktorá ju unesie. A nájomcov tak osloví nižšie nájomné. Pokiaľ by fungovala multifunkčne ako Stará tržnica, jej genius loci asi zmizne. Síce by prilákala ľudí, avšak sotva by sa zladila s denným fungovaním nájomcov.

K udržaniu funkcie by skôr prispeli veľké potraviny namiesto herne v podzemí, aby ľudia nakúpili tam aj v tržnici. A pritiahnuť ďalších by mohlo klientske centrum miestneho úradu. Aspoň kým Železnice SR integrujú tržnicu do stanice Filiálka.

Dotovanie je „najlacnejšie“ vo volebnom štvoročí, avšak energetická kríza môže tržnici zlomiť väzy. Zastavila by ju tripartitná finančná spolupráca na rekonštrukcii. Mestská časť, magistrát a župa, ktorá tak možno zas napojí mesto na kultúru a špeciality okolitých obcí. Odtiaľ voľakedy vozil vlak trhovníkov a čulý ruch zrušeného trhoviska mala zastrešiť tržnica.

Národná kultúrna pamiatka? Túto informáciu prežúvali sociálne siete, kým sa roznieslo, že je to kačica. Nebránim sa. Tržnicu potom už nik nezbúra a azda ani samospráva sa jej nezbaví, ale ju opraví. Zatiaľ len náklady potichučky stúpajú.