image 63469 25 v1
Galéria(4)

Dizajnérske umenie študenta v praxi

Študent Matyáš Kočnar z Vysokej školy umelecko-priemyselnej v Prahe dostal príležitosť ako víťaz 2. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Axor H2O story vyskúšať si dizajnérske umenie v praxi s profesionálmi. Jeho víťazný návrh kúpeľne Kampa si mohli prezrieť návštevníci medzi známymi dizajnérskymi značkami na prestížnej výstave Designblok 2013 v Prahe.

Matyas kocnar Ladislav Greb
kampa vevane
kampa axor 4

Ako víťaz súťaže Axor H2O story ste získali príležitosť predstaviť svoj projekt vo fyzickej podobe na výstave Designblok. Ako ste prežívali vaše víťazstvo?
Po vyhlásení výsledkov som okrem radosti pociťoval aj zodpovednosť spojenú s prestížnou výstavou Designblok v Prahe, ktorá každý rok predstavuje aktuálne novinky svetového i domáceho dizajnu. Od začiatku mi bolo jasné, že cesta od návrhu kúpeľne v počítačovej vizualizácii k fyzickej prezentácii, nebude ľahká. Začal som teda navrhovať, nasledovala prvá schôdzka s realizačným tímom.

Matyáš Kočnar, víťaz hlasovania odbornej poroty, Ladislav Grebec, konateľ Hansgrohe CZ a Rudolf Netík, predseda odbornej poroty Axor H2O story 2013.

Matyáš Kočnar, víťaz hlasovania odbornej poroty, Ladislav Grebec, konateľ Hansgrohe CZ a Rudolf Netík, predseda odbornej poroty Axor H2O story 2013.

Do akej miery ste sa tohto procesu osobne zapojili?
Výhodou bolo, že som spolupracoval s profesionálom na realizáciu inštalácie a interiéru, s ktorým som konzultoval všetky technické detaily. On mi zároveň zabezpečil remeselníka, odborníka na audiovizuálnu techniku a pod. Moja úloha bola najmä kreatívna.

Ako hodnotíte svoju aktívnu účasť na Designbloku?
Veľmi si cením, že som vďaka víťazstvu v medzinárodnej súťaži dostal príležitosť predstaviť svoj projekt Kampa vo fyzickej podobe na tomto jedinečnom podujatí spolu s poprednými značkami súčasného dizajnu. Keďže som sa aktívne zapájal do priebehu výstavy, bolo nevyhnutné vedieť dobre sformulovať názor, obhájiť svoje dielo niekoľkými slovami, odpovedať na otázky atď.

KAMPA
Navrhnutá vaňa prepája tri funkcie. Umožňuje ranné prebudenie prechádzkou po vodnom chodníku v studenej vode, dennú hygienu v sprche s dreveným roštom, okruhliakmi a kúpeľ. Dno vane je tvorené gumotextíliou. V strednej časti sa hydraulicky preliačením vytvorí hlboká vaňa.

Ako reagovalo na vaše víťazstvo a realizáciu vaše okolie?
Účasť a prezentácia vlastného projektu na Designbloku má dobrý zvuk nielen medzi odborníkmi. Tomu zodpovedali aj reakcie môjho okolia, slová pochvaly a uznanlivé kývanie hlavou.

Čo vám priniesla súťaž Axor H2O story?
Bola to pre mňa veľmi hodnotná skúsenosť. Okrem návrhu kúpeľne som urobil aj návrh jej prezentácie, čo vôbec nemusí byť to isté a je užitočné ovládať aj túto dizajnérsku disciplínu.

Čo by ste odkázali ďalším adeptom na výhru v novom treťom ročníku súťaže?
Nech je práca pre nich potešením. Poctivo a dobre odvedené dielo sa isto dočká uznania.

Do 3. ročníka Axor H2O story sa študenti vysokých škôl môžu prihlásiť do 31. mája 2014 na www.h2ostory.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Hansgrohe CS s.r.o.