Partneri sekcie:

Betón má svoje pevné miesto v architektúre a v stavebníctve

image 91413 25 v1

Betón je materiálom, ktorý pochádza z obdobia staroveku. Je známy svojou pevnosťou a odolnosťou a vyznačuje sa navyše aj životnosťou, ktorú možno merať v stáročiach. Betón je tiež recyklovateľný a po skončení jeho životnosti sa dá použiť ako náhrada prírodného kameniva na výrobu ďalšieho betónu. Kvalitné betónové zmesi pre akúkoľvek stavbu vám dodáme z betonární CRH po celom Slovensku.

Betón je odolný voči povodniam, škodcom a hmyzu, požiaru, ale aj voči vetru až o sile hurikánu. Z hľadiska manažmentu dažďovej vody je sľubným riešením drenážny betón – udržiava vodu v zastavanom prostredí (čo zlepšuje mikroklímu a zamedzuje prehrievaniu mestského prostredia) a znižuje riziko povodní, nehovoriac o potenciáli úspor vďaka nižším nákladom na kanalizáciu. Vďaka tomu je dokonca možné rátať s nižšími nárokmi na výkonnosť verejného osvetlenia. Hľadať iný stavebný materiál s kombináciou takýchto vlastností, potrebných pre udržateľné stavby, je vari zbytočné.

Pre výstavbu energeticky efektívnych budov je dôležité, že overenou prednosťou betónu je hodnota tzv. termálnej masy, ktorú má betón najvyššiu spomedzi všetkých stavebných materiálov. Tá pomáha zmierňovať vplyv rozdielnych denných a nočných teplôt vzduchu na teploty v interiéri, čo znižuje nároky na kúrenie, ale aj klimatizáciu.

Monolitický betón navyše vďaka minimalizácii škár predstavuje najjednoduchšie a najlepšie riešenie z hľadiska vzduchotesnosti stavby. Tá je podstatným prvkom pre dosiahnutie energetickej úspornosti. Štúdia Univerzity v Lucerne ukázala, že použitie aktívneho betónového jadra, teda aktivácia termálnej masy betónu, dokáže v porovnaní s klasickou klimatizáciou behom 20 rokov usporiť viac ako 110 € nákladov na štvorcový meter úžitkovej plochy a znížiť emisie CO2 spojené s úpravou teploty v interiéri o 2 kg/m2 za rok.

Väčšina stavebníkom má betón zafixovaný ako materiál pre tvorbu nosných konštrukcií, prípadne ho vnímajú cez zámkové dlažby, debniace tvárnice, škridle či rôzne prefabrikáty. Betón je skutočné ideálny na tvorbu nosných prvkov stavby s veľkou pevnosťou. Ale nemenej dôležitá je aj „estetická hodnota“ betónu. V súčasnej architektúre má pohľadový betón čoraz väčšie uplatnenie.

V širokej sieti CRH betonární na celom území Slovenska nájdete kvalitný betón, ktorý vyrábame z vlastných certifikovaných surovín. Vieme vám dodať zmesi, ktoré budú presne zodpovedať požiadavkám pre vašu stavbu. Máme skúsenosti od veľkých projektov ako rýchlostná komunikácia R1 až po podlahy rodinných domov ako ako svetový líder v stavebných materiáloch využívame aj know-how medzinárodnej skupiny CRH.

Zdroj: www.akostavat.com, www.crhbeton.sk