DC nabíjanie

Infraštruktúra pre elektrické vozidlá

So stúpajúcimi číslami predaných elektromobilov sa postupne zvyšujú nároky na možnosti ich nabíjania. Popri rozširujúcej sa verejnej sieti rastie tak dopyt aj po nabíjacích staniciach vo firmách, administratívnych či retailových komplexoch. Stavebník, developer, a projektant si pri výstavbe môže vybrať, ktorú z alternatív nabíjania - pomalú, rýchlu alebo superrýchlu – svojim klientom ponúkne. Záleží od typu, resp. funkcie budovy. Pre administratívne a retailové komplexy sa ideálnou javí nabíjacia stanica TERRA DC WALLBOX od ABB. Na slovenskom trhu je dostupná od tejto jesene.

Ponúknuť čo najrýchlejšie dobitie auta v nie je jediným kritériom, ktoré treba pri kúpe a inštalácii nabíjacej stanice zvažovať. Súbežne s časom nabíjania, ktorý samozrejme najviac zaujíma koncového užívateľa, je však potrebné posúdiť aj prvotné investície, efektívnosť nabíjania a kompaktnosť, resp. priestorové a technické požiadavky budúcej stanice.

Po zohľadnení týchto kritérií vyhrávajú priestorovo nenáročné stanice, ktoré nabíjajú jednosmerným prúdom (DC), bez obmedzenia vstavanou nabíjačkou vozidla. Takou je i Terra DC Wallbox – najnovší prírastok do rodiny nabíjacích staníc spoločnosti ABB, technologického lídra v nabíjacej infraštruktúre.

Po vysokorýchlostných stojanových nabíjacích staniciach Terra 54 a HP, ktoré svoju absolútnu spoľahlivosť dokázali v extrémnych podmienkach medzinárodných pretekov série Jaguar I-Pace eTrophy a šampionátu elektrických monopostov ABB FIA Formula E, je Terra wallbox ďalšou z radu staníc ABB na nabíjanie jednosmerným prúdom (DC). Svojím robustným a zároveň kompaktným dizajnom, ktorý šetrí priestor i čas montáže, je táto nástenná stanica vhodná najmä pre používanie v polyfunkčných, administratívnych a retailových objektoch.

Terra DC wallbox dopĺňa úspešný rad DC staníc Terra s výkonom 50 kW, ako aj rad nových vysokorýchlostných nabíjačiek Terra HP s výkonom od 150 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom je štandardom pre väčšinu predávaných elektrických áut v Európe.
Terra DC wallbox dopĺňa úspešný rad DC staníc Terra s výkonom 50 kW, ako aj rad nových vysokorýchlostných nabíjačiek Terra HP s výkonom od 150 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom je štandardom pre väčšinu predávaných elektrických áut v Európe.

Jednosmerný alebo striedavý prúd?

Pri voľbe nabíjacej stanice treba zvažovať aj špecifiká nabíjania jednosmerným (DC) a striedavým (AC) prúdom. Pri AC nabíjaní je nabíjací výkon obmedzený vstavanou nabíjačkou vo vozidle, ktorá má obmedzený výkon. Vo väčšine elektromobilov sa pohybuje v rozpätí od 3,7 do 7,5 kW. Akýkoľvek ďalší výkon AC nabíjacej stanice tak zostáva nevyužitý. Výkon nabíjačky sa uvádza v parametroch vozidla.

V prípade DC nabíjania, konkrétne prostredníctvom 24 kW DC wallboxu sa energia vedie priamo do batérie, čo eliminuje problémy s obmedzením spôsobeným nabíjacou infraštruktúrou auta. Pre inštaláciu takejto stanice však nepostačuje obyčajná zásuvka, ale je potrebný trojfázové zapojenie 3P + N + PE, pri napätí 400 VAC a maximálnom menovitom prúde na vstupe 40 A. To však pri nových stavbách a rekonštrukciách nie je žiadnym vybočením zo štandardných požiadaviek na elektroinštaláciu.

Komplexné portfólio a použitie elektronabíjacích staníc ABB.
Komplexné portfólio a použitie elektronabíjacích staníc ABB.

Špecifikácia

Terra DC Wallbox od ABB je pomerne malá, kompaktná nástenná stanica, ktorá poskytuje všetky užívateľské možnosti pre nabíjanie, podobne ako vyššie rady Terra 54 a Terra HP. Prevádzka nástenného wallboxu je veľmi jednoduchá prostredníctvom 7″ plnofarebného dotykového panelu s vynikajúcou čitateľnosťou. Na displeji sa zobrazuje začiatok a koniec nabíjania, jeho priebeh, informácia o tarifách, výber jazykov a prístup pomocou PIN kódu a RFID kariet. Stanica dokáže komunikovať pomocou priemyselného štandardizovaného protokolu nabíjacích staníc OCPP (Open Charge Point Protocol) vo verzii 1.5 a 1.6., ktorý poskytuje viacero ďalších možností ako napr. vzdialený dohľad a komunikáciu pre servis vrátane manažmentu nabíjania.

Stanica je vhodná pre vnútorné i vonkajšie použitie, ktoré je definované stupňom ochrany IP 54, v rozmedzí teplôt od -35 °C do +55 °C a stupňom ochrany pred mechanickým poškodením IK 10. Na trhu je dostupná v konfiguráciách s jedným samostatným konektorom CCS2, alebo v kombinácii konektorov CCS2 a CHAdeMO, s dĺžkou kábla 3,5 alebo 7 metrov. Je určená pre nabíjanie jedného vozidla.

Meranie elektrickej energie zabezpečuje vlastná technológia stanice. Certifikované meranie podľa smernice MID pre potreby fakturácie kWh sa pripravuje.

Základné parametre ABB Terra DC wallbox
Rozmery (v x š x h)770mm x 585mm x 300mm
Hmotnosť70kg
Objem0,135m³
Rozmery balenia (v x š x h)650mm x 1200mm x 800mm
Hmotnosť balenia80kg
Mechanická ochrana proti nárazuIK10

ZDROJ: PR článok spoločnosti ABB, s.r.o.