Partner sekcie:
  • Stavmat

Svetlovod pre moderný interiér

image 81873 25 v1

Svetlovody sú neoceniteľným pomocníkom pri modernizácii, ktorej cieľom je moderné a zdravé bývanie. Podľa štúdie spoločnosti VELUX, ktorej sa zúčastnilo až 12 000 Európanov, si jej obyvatelia významne uvedomujú potrebu zdravého domova. Z deviatich faktorov, medzi ktorými sa nachádza obmedzenie fajčenia, cvičenie, alebo zdravé stravovanie, sa denné svetlo v interiéri objavilo už na druhom mieste. Aj to je znamenie, že ľudia chcú bývať zdravo.

Denné svetlo tam, kde sa predtým nedostalo

V každom dome sa nachádzajú miesta, ktorým sa vo väčšine prípadov ujde miesto uprostred dispozície. Často sa na ne zabúda, keďže na prvý pohľad nemajú v dome dôležitú funkciu. Svetlovody VELUX pomáhajú priviesť svetlo tam, kde to predtým nebolo možné. Ich úlohou je presvetliť časti, ktoré sa nachádzajú práve uprostred dispozície, alebo v hĺbke miestností. Vďaka dennému svetlu sa tak napríklad aj chodby, kúpeľne alebo predsiene stanú priestormi, ktoré sa budú môcť pýšiť dostatkom denného svetla.

Svetlovod privedie denné svetlo na miesta, kde sa predtým nedostalo.

Svetlovod môže slúžiť ako jediný zdroj denného svetla v danej miestnosti, ale zároveň aj ako doplnkový svetelný zdroj napríklad vo väčších obytných miestnostiach. Vďaka vysoko reflexnému tubusu privedie do interiéru až 98 % slnečného svetla. Ako cenný zdroj denného svetla poslúži nad jedálenským stolom alebo nad pracovnou plochou v kuchyni. Pomáha vytvoriť prirodzenejšie vnútorné prostredie, ktoré pozitívne ovplyvňuje ľudskú psychiku aj fyzickú stránku človeka. Súčasne pomáha šetriť náklady na využívanie elektrickej energie. Osvetlením chodby denným svetlom možno znížiť svietenie o 400 hodín za rok. Pokiaľ sa dosiahne optimálne presvetlenie celého domu na úrovni odporúčaných hodnôt, zníži sa energia na svietenie o približne 30 %.

Pred a po: rekonštrukcia a denné svetlo interiéru prospejú.

Dizajn EdgeGlow rozptýli denné svetlo rovnomerne

Inovovaný svetlovod VELUX je obohatený o dizajn EdgeGlow. Ten spočíva v obrube stropného difúzora, ktorá je vyrobená z číreho skla. Tým zabezpečuje rovnomernejší rozptyl svetla v miestnosti. Dynamika osvetleného prostredia vplýva na ľudský biorytmus a intenzívnejšie prepája vnútorný priestor s exteriérom.

Nová Generácia svetlovodov VELUX so sebou tiež priniesla omnoho jednoduchšiu montáž, ktorá je založená na flexibilnom uzamykacom systéme, tzv. flexi-klik. Ten umožňuje nadstavovať tubus svetlovodu až do dĺžky 6 metrov, čo znamená, že ho možno umiestniť do hĺbky až 6 metrov od strechy. Teraz ho tiež možno inštalovať aj z vonkajšej strany, v prípade, ak je do podkrovia ťažší prístup. Štvorcový osadzovací rám, ktorý sa nachádza na streche, je vybavený samočistiacou vrstvou – tá udržiava sklo dlho čisté a neznižuje účinnosť svetlovodu.

Samočistiaca vrstva, ktorá je súčasťou štvorcového osadzovacieho rámu na streche, udržiava sklo dlho čisté.

Aplikácia na meranie denného svetla

Zistiť, či je v interiéri dostatočné množstvo denného svetla, možno vďaka aplikácii pre smartfóny a tablety. LUXMETER jednoducho a efektívne zmeria svetelné podmienky v akomkoľvek interiéri a dokonca aj v procese hrubej stavby.

www.velux.sk/zdravebyvanie

ZDROJ: PR článok spoločnosti Velux Slovensko spol. s r.o.

Komentáre