Stavebné výťahy a ich použitie na stavbách
Galéria(2)

Stavebné výťahy a ich použitie na stavbách

Stavebné výťahy patria k dôležitým technologickým zariadeniam používaným pri rôznych stavbách a rekonštrukciách. Obvykle sú k dispozícii v špecializovaných požičovniach. Ich výber a správne použitie determinuje niekoľko základných parametrov a funkcií.

Stavebné výťahy sa najčastejšie vyskytujú vo dvoch vyhotoveniach:

  • nákladné výťahy (dopravujú iba mate­riál),
  • osobno-nákladné výťahy (na dopravu osôb i materiálu).

Ďalším rozlišujúcim prvkom je spôsob pohybu nosnej plošiny (klietky), a to buď pomocou lana alebo pomocou systému ozubený pastorok – ozubený hrebeň.

Najčastejšie sa na našich stavbách stretávame s osobno-nákladnými výťahmi s pohybom klietky pomocou ozubeného pastorka po ozubenom hrebeni namontovanom na nosnom stožiari.Takýchto výťahov sa na stavbách používa viacero typov – tuzemskej i zahraničnej výroby, nových i starších mechanizmov.

Táto situácia je daná historickým vývojom, keď bývalé veľké stavebné firmy mali svoje mechanizačné strediská, do ktorých nakúpili veľké množstvo týchto strojov. Po rozpade týchto stredísk sa výťahy sústredili vo vznikajúcich nových podnikateľských subjektoch, či už v existujúcich alebo v nových požičovniach.

Zákonné predpisy pri používaní výťahov
Osobno-nákladné výťahy sú vyhradené technické zariadenia, podobne ako tlakové, elektrické a plynové zariadenia. Spájajú sa so zvýšenou mierou ohrozenia zdravia a bezpečnosti osôb a majetku, preto stále podliehajú odbornému dozoru stanovenému príslušnými zákonmi a vyhláškami. Spôsob, druh, čas kontrol a kvalifikácia pracovníkov pri kontrole práce súvisiacej s určitým strojom sú opísané v príslušnom inštrukčnom manuáli. Tým je zaistená nepretržitá kontrola zariadenia a odstraňovanie jeho prípadných porúch. Jednotlivé agregáty majú stanovený počet motohodín a vymieňajú sa ako celok, preto sa pri týchto strojoch ani nestanovuje životnosť.

Problémom môže byť narastajúca potreba náhradných dielov, ktoré tuzemskí výrobcovia pre staršie typy výťahov zaisťujú iba veľmi sporadicky alebo vôbec nie. Nakoľko pri prevádzke výťahov je potrebné zabezpečiť aj kvalifikovaných pracovníkov na pravidelné strojné revízie i elektrorevízie, stavebné firmy na zaobstaranie tejto techniky často využívajú  skôr formu prenájmu od špecializovaných požičovní.

Systém bezpečnosti
Bezpečnostné zariadenie stavebného výťahu tvoria:

  • prevádzková brzda – súčasť pohonu,
  • zachycovač – zaisťuje bezpečnosť pri zvýšení rýchlosti pohybu klietky smerom nadol,
  • spínač zachycovača,
  • prevádzkové spínače – slúžia na zastavenie klietky na príslušných nástupných plošinách,
  • havarijné spínače – používajú sa na zastavenie klietky v krajných polohách,
  • ovládače poschodových zábran alebo dverí,
  • zvuková signalizácia.

Presný spôsob, frekvencia a druh požadovaných prevádzkových skúšok sa vždy uvádza v technickej dokumentácii, najmä v inštrukčnom manuáli. Jedným zo všeobecných predpisov na zaistenie bezpečnej prevádzky výťahu je vyhláška č. 718/2002 Z. z. MPSVR SR, ktorou sa stanovujú konkrétnejšie požiadavky na bezpečnú prevádzku a používanie strojov, technických zariadení, prístrojov a náradia.

Dôležitá je aj úloha revíznych technikov pri kontrolách. Revízia je kontrolná činnosť, pri ktorej sa prvou alebo opakovanou prehliadkou (preskúšaním, meraním, prípadne inak) zisťuje celkový stav zariadenia vzhľadom na zaistenie bezpečnosti práce a pracovného prostredia. Pre užívateľa stavebných výťahov je dôležitá informácia, že všetky činnosti obvykle zaisťuje prenajímateľ a právne zodpovedá za stav zariadenia podľa platných zákonov.

Z uvedených informácií jednoznačne vyplýva, že dôkladná a pravidelná revízia je zásadnou požiadavkou dlhodobého a bezpečného používania výťahov.

Použitie osobno-nákladných výťahov

  • Osobno-nákladné výťahy sa uplatňujú na všetkých typoch stavieb. Z hľadiska ich použitia sú špecifické rekonštrukcie starých objektov, pri ktorých býva častým problémom vôbec dostať výťahovú klietku s nosným stožiarom do rekonštruovaných priestorov. Keďže v týchto objektoch zvyčajne býva čulý pohyb pracovníkov a prístupové cesty k nim sú väčšinou obmedzené, iné riešenie nie je možné. Obvykle sa tu z týchto dôvodov uplatňujú menšie stroje (s menšími rozmermi, s menšou nosnosťou a s menšou rýchlosťou pohybu).
  • Obyvatelia domov pri zobytnení podkroví nechcú byť stavebnými prácami rušení a vyžadujú, aby sa všetka činnosť vykonávala iba v strešných priestoroch. Na miesto stavby treba dopraviť materiál v stanovenom čase a v množstve podľa stavebného harmonogramu, pričom pri demoličných i stavebných prácach ide často o veľké množstvo materiálu. Preto sa väčšinou požaduje veľký rozmer klietky, veľká nosnosť i vysoká rýchlosť pohybu výťahu.
  • Nová výstavba výškových budov často prináša požiadavku, aby výťah „rástol“ spolu s objektom. V tomto prípade obvykle ide o dopravu veľkého množstva stavebného materiálu a technologického vybavenia objektu s požiadavkou na presnú dopravu do jednotlivých poschodí a jednoduchú obsluhu pre dopredu vyškolených pracovníkov s dôrazom na bezpečnosť práce.

Treba zdôrazniť aj dôležitosť spôsobu ukotvenia výťahov – pevnosť kotevného miesta a vzdialenosť kotiev, čím je určený aj ich počet, t. j. náklady na stavbu výťahu. Pri výbere výťahu je preto nevyhnutné zvážiť hlavne typ a parametre stroja vhodného pri realizácii príslušnej stavby. Nezanedbateľným hľadiskom je aj ekonomické, ktoré zahŕňa celkové náklady na zariadenie počas jeho používania na stavbe.

Konštrukčné riešenie typov výťahov
Na orientáciu uvádzame dva typy najčastejšie používaných výťahov:

  • výťah s nosnosťou 650 kg alebo osem osôb,
  • výťah s nosnosťou 1 000 kg alebo dvanásť osôb.

Oba výťahy sa líšia v použití protizávaží – prvý typ je bez protizávažia, druhý ho má. Rozdiely sú aj v požiadavke na vybudovanie základovej dosky, v rozmeroch klietky a v rýchlosti pohybu.

Ďalej sa výťahy líšia:

  • umiestnením pohonov – vo vnútri alebo mimo klietky (obyčajne na streche, pričom zachycovač býva vo vnútri klietky v dosahu obsluhy),
  • dvermi na klietke – dvoje z bočných strán, môžu byť aj na celej čelnej stene (poskytujú možnosť nakladania materiálu vysokozdvižným vozíkom),
  • počtom klietok na stožiari – nezávisle na sebe sa pohybuje jedna alebo dve klietky,
  • výškou zdvihu – je daná samonosnosťou prívodného (napájacieho) kábla, resp. konštrukčným riešením prívodu elektrickej energie (bežne dosiahnuteľná výška zdvihu je asi 150 až 200 m),
  • vybavením nástupných plošín – prístupové zábrany alebo dvere (podľa požiadaviek súčasných noriem),
  • rozmermi klietky na stožiari – používané klietky s rozmermi do asi 4,2 × 2 (2,5) × 2,9 m,
  • kontrolou preťaženia – vybavenie preťažovacou poistkou so svetelnou alebo akustickou signalizáciou,
  • nosnosťou a rýchlosťou pohybu – vyrábané výťahy majú nosnosť okolo 3 000 kg a obvykle požadovanú dopravnú rýchlosť až do 120 m za minútu.

Novinky na trhu
Treba zdôrazniť, že súčasné požiadavky platných noriem a predpisov sa odlišujú od predchádzajúcich  najmä v oblasti bezpečnosti práce. Nové zariadenia sa preto často podstatne odlišujú od starších, ale stále používaných (požičiavaných) typov. Napríklad teraz sa väčšina konštrukčných oceľových prvkov vyrába s povrchovou úpravou žiarovým zinkovaním, čo pri stožiarových dieloch, ako aj pri všetkých dutých profiloch (prvky kotiev, základových rámov a pod.) predstavuje podstatné zlepšenie odolnosti proti korózii. Podobne možno upraviť aj celé pohybujúce sa klietky.

Ing. Antonín Tulach
Foto: archív autora

Autor je technickým poradcom firmy HOZ – požičovňa stavebných strojov.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.