Moderne, funkčne a energeticky efektívne – úspešné spojenie

Aussen 3korr 1498x1000
Zdroj: Internorm

V roku 1966 založila rozvíjajúca sa značka okien Internorm svoju pobočku v Traune - v Rakúsku ako závod na výrobu plastových okien. Dnes sa tu nachádza centrála spoločnosti, ako aj výroba špeciálnych plastových a hliníkových produktov. Tak došlo k spojeniu pôvodných budov zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov s modernou novostavbou.

Už z exteriéru je stvárnenie skulpturálnej budovy vizitkou spoločnosti, pretože celková technika okien, fasády a tienenia pochádza z produkcie spoločnosti Internorm a sesterskej spoločnosti skupiny IFN. Kultúra spoločnosti sa taktiež prezentuje a podporuje otvorenou, presvetlenou a energeticky uvedomelou architektúrou interiéru.

Cieľom novostavby je vytvoriť celkovo nový, harmonický koncept budovy. Podarilo sa to dosiahnuť ISA-e STEIN, majiteľke Lineckého štúdia Studio fúr Kunst- und Architektur, vďaka skulptúrovému tvaru strechy a posunutím poschodia. Tým sa prepojili štvor a trojposchodové existujúce budovy.

Eingang 2 1600x1067
Zdroj: Internorm

V interiéri budovy vytvárajú presvetlené a otvorené štruktúry príjemnú atmosféru a umožňujú rôzne interaktívne spôsoby práce. Tak disponujú kancelárske poschodia v novostavbe otvorenými centrálnymi zónami, ktoré boli určené ako miesta na stretnutia a výmenu informácií.

Prvé poschodie je koncipované ako konferenčné poschodie – celkovo je tu k dispozícii deväť konferenčných miestností v rozličných veľkostiach s možnosťou kombinovateľnosti. Na prízemí sa nachádza multifunkčná recepcia, ako aj nový bufet vrátane samoobslužnej reštaurácie a vonkajšej terasy.

Besprechungszimmer 1600x1067
Zdroj: Internorm

Energetická účinnosť zohrávala pri celom projekte novostavby najvyššiu prioritu. Pomocou aktivácie betónového jadra podzemnou vodou je zabezpečené kúrenie aj chladenie novostavby. V novostavbe boli zabudované výlučne produkty IFN.

Pri rekonštrukcii pôvodnej budovy boli použité vysoko tepelno- izolačné okenné systémy s izolačným 3-sklom, so SOLAR+ pokovením pre zvýšenie solárnych ziskov a integrovaným I-tec vetraním s výmenníkom tepla. Tieto produkty významne prispievajú k energetickej efektivite budovy. Efektívne a nákladovo úsporné chladenie zabezpečujú žalúzie s reguláciou denného svetla. Celkovo vykazuje nová budova štandard pasívneho domu.

Besprechungsebene 1 1600x1068
Zdroj: Internorm
Novostavba kancelárska budova Traun
Architektonická kancelária: Kunst- und Architekturstudio ISA STEIN
Typ budovy: novostavba a rekonštrukcia
Využitie: kancelárska budova
Rok stavby: 2012 / 2013

Podnikateľská vízia, technologické know-how a zmysel pre dizajn čoskoro urobili Internorm jednotkou na trhu. Dôsledný výskum a vývoj boli základom na ceste k tomu, aby sa spoločnosť stala lídrom v oblasti technológií a inovácií v priemysle.

Internorm už desaťročia stanovuje nové štandardy v oblasti priekopníckych technológií – napríklad s prvým okenným systémom s tromi tabuľami a tromi tesneniami v roku 1979, prvým bezolovnatým plastovým oknom v roku 1994 alebo 2001 s prvým drevo- hliníkovým oknom s vysoko tepelne izolačnou termopenou.

Početné inovatívne míľniky siahajú až po najnovší revolučný vývoj, ako je plne integrované I-tec vetranie, „neviditeľná“ technológia zamykania I-tec Secure, ako aj do profilu plne integrované fotovoltaické I-tec tienenie pre zdvojené okná, mobilná aplikácia riadenia budov I-tec SmartWindow, profilová izolácia I-tec Insulation, plynulé celoobvodové I-tec zasklenie alebo nová I-tec Core technológia pre drevo-hliníkové okná.

Inovačná séria I-tec pokračuje vo svojom úspechu s novým ochranným pokovením skla ECLAZ®, ktorý zaručuje nízke tepelné straty a vysoký zisk solárnej energie. Dnes je každé Internorm okno vyrobené s využitím z niektorej I-tec technológie. Internorm dizajner dvier ponúka možnosť vizualizácie priamo koncovému zákazníkovi.

Viac info na www.internorm.com

ZDROJ: časopis ASB, Internorm
FOTO: Internorm