Kompozitná terasa podtrhne osobitosť každej stavby

Kompozitné materiály nachádzajú v záhradách stále širšie uplatnenie, a to pre vysokú odolnosť, dlhú životnosť a bezúdržbovosť, ale tiež pre široké možnosti použitia. Uspejú ako materiál na terasu, chodník, obklad domu i plochú strechu. Aby v každej z týchto rolí dokázali obstáť, je nevyhnutné zvoliť si kvalitný materiál.

Kompozitné materiály známe tiež ako drevoplasty alebo WPC (Wood-Plastic Composite) v sebe spájajú drevo a plast,  a tým aj vlastnosti týchto materiálov – farbu a kresbu dreva a odolnosť plastu.

Vyvážený pomer dreva a plastu

Základom kvality kompozitu je spojenie polymerizovaného plastu a dreva, a to v správnom pomere, ideálne 50:50. V prípade vyššieho obsahu plastu pôsobí výsledný materiál umelo a lacno, povrch sa môže i šmýkať. Viac drevenej hmoty zas spôsobuje nežiaducu drobivosť a nižšiu odolnosť materiálu.

Záleží aj na vlastnostiach oboch zložiek zvlášť. V prípade lacných materiálov býva napríklad namiesto dreva použitá celulózová kaša vyrobená z ryžových šupiek či dokonca rozomletého papiera. Pri výrobe kvalitných kompozitných materiálov sa využíva skutočné drevo. Plastovú zložku potom tvorí polyvinylchlorid (PVC), ktorý je tvrdší než iné polyméry a ponúka tiež širšie možnosti farebného prevedenia. Výslednému materiálu zaistí pevnosť, odolnosť proti vlhkosti alebo poškriabaniu od nábytku.

Kvalitné kompozitné materiály majú vyvážený pomer dreva a plastu. | Zdroj: Deceuninck

„Rizikom pri menej kvalitných materiáloch je často výrazne väčšia tepelná rozťažnosť a nasiakavosť vody. Dosky sa môžu krútiť, vyskakovať zo spojok alebo dokonca praskať,“ varuje Peter Klaban zo spoločnosti Deceuninck, ktorá vyrába certifikovaný kompozitný materiál Twinson.

Kvalitu materiálu dokladujú atesty

Použitie kvalitného plastu má vplyv aj na ohňovzdornosť. Zmes PVC a dreva Twinson je tzv. samozhášavá. Kompozitné dosky možno použiť v okolí grilu, vonkajšieho kozuba alebo v záhradnej kuchyni.

Odolnosť proti ohňu by mal byť výrobca schopný preukázať, podobne to platí i o bezpečnosti proti pošmyknutiu alebo hygienickej neškodnosti a ekologickosti. Kvalitný materiál možno rozoznať i na základe poskytovanej záruky, ktorá môže dosahovať až 25 rokov.

Twinson je materiál so širokými možnosťami použitia – dá sa využiť ako materiál na terasu, chodník, obklad domu, plochú strechu i do okolia bazénov. |

 Jednoduchý spôsob inštalácie

O dĺžke životnosti terasy nerozhoduje iba samotný materiál, dôležitá je aj súhra celku vrátane inštalačného systému či podkladových profilov. Vhodnejšie než plastové alebo drevené profily sú hliníkové, ktoré ponúkajú vysokú pevnosť i nosnosť, obstoja na rôznych povrchoch a dajú sa použiť aj ako samonosná konštrukcia.

S klikacím terasovým systémom Twinson Click možno zjednodušiť stavbu terasy, ale v budúcnosti aj prípadnú výmenu poškodenej dosky. Nízka cena niektorých kompozitov na našom trhu môže byť síce lákadlom, ale v konečnom dôsledku zákazník neušetrí. „Menej kvalitný materiál je kvôli horším vlastnostiam nutné kotviť v kratších rozostupoch, a to vo vzdialenosti 30 až 40 cm, pri kvalitných kompozitoch stačí 50 cm. Pri kratších rozostupoch sa tak spotrebuje viac spojovacieho a podkladového materiálu,“ dopĺňa Peter Klaban zo spoločnosti Deceuninck.

Použitie kvalitného plastu má vplyv aj na ohňovzdornosť. Zmes PVC a dreva Twinson je tzv. samozhášavá. | Zdroj: Deceuninck

TERASY TWINSON

  • Sú prakticky bezúdržbové (nepodliehajú hnilobe, hubám ani drevokaznému hmyzu, nie je nutné ich natierať).
  • Sú bezpečné (protišmykové, netvoria triesky a spĺňajú európsku normu pre materiály používané na výrobu hračiek).
  • Terasové dosky CHARACTER MASSIVE a MAJESTIC MASSIVE PRO prešli skúškou pôsobenia vonkajšieho ohňa BROOF (t1). Sú teda vhodné i na ploché strechy alebo balkóny.
  • Majú vysokú nosnosť.
  • Výrobca na materiál poskytuje záruku 25 rokov.
  • Sú 100 % recyklovateľné a použité drevo má certifikáciu PEFC.
Kvalitnejšie kompozitné dosky možno kotviť v rozostupoch cca 50 cm. | Zdroj: Deceuninck
S použitím klikacieho terasového systému Twinson Click možno zjednodušiť stavbu terasy a v budúcnosti aj prípadnú výmenu poškodenej dosky. | Zdroj: Deceuninck

Viac si o kompozitnom materiáli Twinson pozrite na https://twinson.com/sk-sk/ a https://www.chcemterasu.sk/.

Zdroj: Deceuninck