Projekt premeny bývalej fabriky Slovenky

Mestská štvrť Slovenka 2

Projekt premeny bývalej fabriky Slovenky predstavil developer Arkon minulý rok. Na vyše štvorhektárovom území v tesnej blízkosti historického centra v dotyku so Strieborným námestím chce v niekoľkých etapách vybudovať novú štvrť s jednotným architektonickým dizajnom.

Urbanistické riešenie územia pripravili architekti zo štúdií Compass, Chybik + Kristof a Marko and Placemakers. Celkovo má v území vzniknúť približne 500 bytov a 20-tisíc m2 kancelárskych priestorov. Vzniknúť majú aj priestory na nákupy a voľný čas, hotel, park a nábrežie riečky Bystrica. Hoci premena areálu ide pomalšie, ako developer predstavil v prvom pláne, prvé zmeny sú už viditeľné. Areál je už čiastočne sprístupnený verejnosti – developer otvoril chodník zo Strieborného námestia na Cestu na amfiteáter.

„Veríme, že nielen pedagógovia a študenti ocenia osvetlený a aj v zime udržiavaný chodník medzi dôležitými bodmi v tomto priestore,“ hovorí projektový manažér Slovenky Adrián Švec. Verejnosť získala prístup aj na ostatné mestské komunikácie v areáli a nové parkovacie miesta. Najvýraznejšou zmenou bude ale nová komunitná stavba pri Striebornom námestí. V nej by sa okrem predajného miesta projektu mali nachádzať aj bistro a kaviareň. Skúšobná prevádzka kontajnerovej stavby by sa mala spustiť ešte tento rok.

ZDROJ: Arkon, Compass architekti, Chybik + Kristof architekti