Národné tréningové centrum v Košiciach

Z Košíc ide spokojnosť. Práce na NTC idú podľa plánu

Pri výstavbe Národného tréningového centra (NTC) v Košiciach na Popradskej ulici je hotových takmer 26 percent stavebných prác.

Od júna, keď sa začalo s výstavbou, nedošlo k žiadnym závažnejším komplikáciám. Informoval o tom vo štvrtok magistrát mesta podľa záverov posledného tohtoročného kontrolného dňa k výstavbe, ktoré prezentoval člen predstavenstva NTC Košice a.s. a viceprimátor Marcel Gibóda.

„Zo začiatku sa niektorým obyvateľom nepozdávalo zvýšené množstvo prachu a hluku, ktoré súviselo so zemnými prácami, no spolu so zhotoviteľom sme okamžite uskutočnili nápravu. Okrem toho sme ale nezaznamenali nejaké problémy,“ uviedol Gibóda.

NTC na Popradskej ulici je zo štvrtiny hotové, výstavba ide podľa plánu
NTC na Popradskej ulici je zo štvrtiny hotové, výstavba ide podľa plánu | Zdroj: Facebook/ Košice – mesto košice

Spokojnosť s postupom podľa plánu vyjadrili aj spoločnosť Adifex ako zhotoviteľ, projektant i generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška. Počas výstavby NTC v uplynulých šiestich mesiacoch stabilizovali podložie, realizovali prekládky existujúcich inžinierskych objektov, nosné železobetónové konštrukcie, železobetónové konštrukcie oporných múrov, základové konštrukcie oplotenia vonkajších ihrísk a hlavného objektu, rozvody inžinierskych sietí a napojenia na verejné inžinierske siete.

„Momentálne je stavenisko bez robotníkov aj stavebných mechanizmov, opätovné spustenie stavebných prác je naplánované po skončení zimných prázdnin. V budúcom roku sa tak budú realizovať architektonické a stavebné riešenia stavby, stropné konštrukcie, nosné konštrukcie podláh a vnútorné a vonkajšie inžinierske siete,“ oznámilo mesto.

691 2 os ntc ke vizualizacie 201215 7
Vizualizácia nového košického tenisového centra. | Zdroj: kosice.sk

Investorom je akciová spoločnosť NTC Košice, ktorej akcionármi sú STZ s 51 percentami a mesto Košice so 49-percentným podielom. Celkové náklady pôvodne predstavovali 15 miliónov eur bez DPH. Vláda SR uvoľnila na projekt deväť miliónov eur, zvyšok financujú obaja akcionári – STZ s 3,06 milióna a mesto Košice s 2,94 milióna eur.

Náklady na stavbu sa podľa magistrátu doposiaľ zvýšili približne o 30.000 eur z dôvodu nepredvídateľných nákladov a prác navyše, ktoré neboli zahrnuté v projektovej dokumentácii. Výstavba má podľa zmluvy trvať 18 mesiacov, NTC by tak malo byť hotové do konca roka 2023. Určené bude najmä na tenis a bedminton. Tenisová hala bude mať šesť kurtov, súčasťou areálu je aj osem vonkajších tenisových kurtov.

Národné tréningové centrum

Lokalita: Popradská ulica, Košice
Investor: NTC Košice
Architekt: Pavol Mrázek
Projektová dokumentácia a inžiniering: Ento
Zhotoviteľ: Adifex
Počet statí: 85
Náklady: 15 miliónov eur