Študentský hostel: zaujme viac názvom či fasádou?
Galéria(10)

Študentský hostel: zaujme viac názvom či fasádou?

Projekt The Street alebo Ulica nesie názov inšpirovaný starými ulicami vyše polmiliónového mesta Mathura v Indii, v ktorom sa tento areál nachádza. Študentský hostel s 800 izbami vnáša do mesta prirodzenou cestou organicky riešené verejné priestory.

Hostel The Street je navrhnutý na štyroch podlažiach. Päť vysokých lineárnych blokov je rozmiestnených tak, aby kopírovali tvar vlniaceho sa hada. Klinovito tvarovaný pozemok sa krúti a stáča pozdĺž jeho celej dĺžky. Jednotlivé bloky hostelov sa nachádzajú jeden vedľa druhého od východu na západ. Nové ubytovne vytvárajú svojím návrhom v každej časti veľkého univerzitného kampusu verejné priestory so špecifickou identitou.

Verejné priestory kampusu.

  Verejné priestory kampusu.

Fasáda s arkiermi

Orientácia všetkých budov je navrhnutá s ohľadom na vytvorenie veľkých záhradných plôch s výhľadom na rozľahlé ihrisko smerom na sever. Každá hostelová miestnosť je narušená klinovým arkierovým oknom, ktoré je tiež orientované na sever s výhľadom na ihrisko. Arkiere vytvárajú špecifický vzhľad budovy a rovnako, ako sa vlní objekt na pozemku, opticky „vlnia“ aj inak veľmi staticky pôsobiacu fasádu.

Arkierová fasáda.

   Arkierová fasáda.

Šikovne vyriešený dom

Každá hostelová izba má vo vnútornej chodbe ventilačné otvory, ktoré uľahčujú priame vetranie. Lineárne budovy vytvárajú v každom bode ohnutia malé priestory, ktoré do interiéru privádzajú prirodzené svetlo. Tieto faktory vytvárajú energeticky účinnú budovu, ktorá minimalizuje tepelný zisk, keďže priemerná teplota presahuje 30 °C počas ôsmich mesiacov v roku.

Každú miestnosť dopĺňa klinové arkierové okno.

Každú miestnosť dopĺňa klinové arkierové okno. 

V priebehu zimných mesiacov je priame slnečné svetlo usmernené tak, aby sa predišlo nechcenému chladu v miestnostiach. Odbery dažďovej vody, recyklácie vody a využívanie solárnych panelov spoločne s orientáciou budov zvyšujú jej energetickú účinnosť.

Detaily arkierových okien.

  Detaily arkierových okien.

Farebné kubusy

Na dvoch koncoch lineárne sa tiahnucich stavieb sú navrhnuté dve ústredné miesta, v ktorých sú umiestnené kaviarne, herne a telocvične. Tieto priestory sa otvárajú do severných záhrad a terás. Sú to veľkorysé kubické objemy so šesťmetrovými stropmi.

Vchod do kubusu.

  Vchod do kubusu.

Organické usporiadanie budov charakterizuje každý ústredný priestor v rámci rozloženia návrhu na pozemku. Rôzne farby zdôrazňujú jednotlivé bloky a rôznorodosť ich funkcií. Koncept študentského ubytovania v meste Mathura vychádza najmä z miestnych klimatických podmienok. Orientácie budov zase vytvárajú rozdielne zážitky vďaka meniacemu sa vnímaniu priestoru v každej časti areálu.

Elementárna kompozícia tvarov a farieb.

  Elementárna kompozícia tvarov a farieb.

Študentský hostel THE STREET

Miesto: Mathura, India
Architekt: Sanjay Puri Architects
Spolupráca: Ishveen Bhasin
Investor: GLA University
Realizácia: 2017

 

TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: DINESH MEHTA, V2COM

Článok bol uverejnený v časopise ASB 5/2018.