image 98689 25 v1
Galéria(5)

Inteligentný dom má vlastného „autopilota“

Partneri sekcie:

Osvetlenie, klimatizácia a kúrenie, žalúzie, bezpečnostná a požiarna signalizácia a ďalšie systémy nás zamestnávajú svojimi spínačmi, klávesnicami, alebo diaľkovými ovládačmi. A to nehovoríme o domácich spotrebičoch a multimediálnej výbave.

RTI obyvacka kuchyna
RTI riadiaci procesor a panel
RTI dialkovy ovladac
RTI ovladanie 2
RTI ovladanie

Často sme tak obklopení množstvom tunerov, prehrávačov diskov najrôznejšieho druhu, set-top boxov, zosilňovačov a ďalších zariadení naviazaných na domáce kino, alebo TV prijímač, že pri ich ovládaní nastáva efekt „cimbalovej muziky“.

Manipulácia s pestrou zmeskou diaľkových ovládačov vyžaduje istú virtuozitu, od pohodlia má ale ďaleko. Množstvo iných technológií v domácnosti pritom vyžaduje našu priamu asistenciu a pozornosť. Dlhý zoznam zariadení, ktoré potrebujete ovládať, potvrdzuje známe pravidlo, že menej býva viac. V tomto prípade je reč o redukcii ovládacích zariadení, ale najmä o odbúraní starostí s dnešnou technologickou ofenzívou.

Ako sa vymaniť z chaosu a prinútiť techniku, aby nám slúžila a spríjemňovala život, a nie naopak? Tou cestou je inteligentný dom, dnes čoraz častejšie viazaný na internet vecí (IoT). Prepojenie a ovládanie bežných, aj smart riešení dokáže obnoviť harmóniu kdekoľvek. Aj hypermoderný dom, či byt sa tak môže stať miestom maximálnej pohody, hoci aj v súlade s princípmi feng-šuej.

Keď sa veci dejú zdanlivo samé

Zapnete náladovú hudbu vo vašom multiroom systéme a inteligentný dom vie, ako stlmiť osvetlenie v obývacích priestoroch. V kuchyni je nastavená samostatná zóna posluchu, beží tu vlastný TV program a osvetlenie zostane na pracovnej intenzite.

Systémy audio distribúcie zvuku umožnia počúvať akýkoľvek zdroj v ktorejkoľvek miestnosti. Počúvajte Spotify v detskej izbe, rádio v pracovni, vážnu hudbu v inej miestnosti a akúkoľvek kombináciu, podľa vlastnej voľby.

Riadiaca jednotka vie, že počas relaxu si budete chcieť užiť saunu, preto pripraví jej ohrev a načasuje aj zažatie krbu pre romantickú atmosféru.

Žalúzie, kúrenie, vetranie, multimédiá a ochranu elektronického zabezpečovacieho systému ovláda inteligentná riadiaca jednotka ukrytá v bezpečí technologickej miestnosti, v sektorovom nábytku, prípadne integrovaná do zostavy komponentov pre audio-video.

Dianie v dome môžete jednoducho ovládať jediným integrovaným ovládačom, alebo na paneli s dotykovým displejom, či prostredníctvom aplikácie v tablete a v smartfóne. Veci sa však môžu diať aj „samé“, v súlade s naprogramovaným harmonogramom. Inteligentnejší budík, ale aj „uspávanku“ by ste si sotva dokázali predstaviť.

Úloha pre skúsených

Aby vás však takýto zámer nechytil do „technologickej pasce“, je dobré obrátiť sa s jeho vyriešením na odborníkov, ktorí dokážu nielen predať „svoj“ hardvér, ale vedia do technologickej symbiózy integrovať všetky potrebné zariadenia rôznych výrobcov a kategórií, nielen tie s prívlastkom „smart“.

Takýchto expertov nájdete v spoločnosti BIS audio, ktorá systémy inteligentných domov na kľúč navrhuje a dodáva už mnoho rokov a nazbierala množstvo referencií v podobe spokojných používateľov.

Odborníci z riadiacich jednotiek a komponentov špičkových značiek Remote Technologies Incorporated (RTI) a Control4 dokážu poskladať elegantné riešenia, ktoré sú na pohľad jednoduché – čo je jedným z cieľov, pritom však dokonale funkčné a priateľské k užívateľovi.

Čo sa ukrýva v „strojovni“ je vecou expertov, pre vás je dôležité užívateľsky príjemné a zmysluplné ovládanie, ktoré dokáže predvídať, alebo riadiť nastavenie systémov podľa vašich preferencií. Tie môžete riadiacu jednotku „naučiť“, alebo podľa potreby nastaviť ad-hoc.

Procesory namontované v racku, alebo v samostatnom priestore nenápadne poskytujú spoľahlivé možnosti ovládania, potrebné na dokonalé riadenie každého aspektu jednotlivých miestností, aj celého domu. Ak vaše nároky narastú, k dispozícii je príslušenstvo, ktoré dodá systému vyšší výkon a flexibilitu, takže budúce rozširovanie inštalácie nebude problém.

Inteligentné bývanie nie je len o komforte, väčšej slobode a pocite harmónie. Moderné riadiace systémy vám ušetria aj časť nákladov za energie a ochránia vašu rodinu a majetok pred živlom, či nepovolanými osobami.

Foto: RTI, Control4
Text: Juraj Procházka

ZDROJ: PR článok spoločnosti BIS audio, s.r.o.