Pradiareň 1900 zo strany Svätoplukovej ulice.
Galéria(9)

Rekonštrukcia Pradiarne 1900

V bratislavskom Ružinove sa v lete roku 2018 začala obnova jednej z najvýznamnejších priemyselných pamiatok. Z pôvodnej časti bývalej cvernovej továrne sa stane administratívna budova nazvaná Pradiareň 1900, v ktorej budú kancelárie s atmosférou spred sto rokov a ktorá sa snaží rešpektovať súčasnosť aj svojou nízkoenergetickou bilanciou prostredníctvom dosiahnutia certifikátu BREEAM Excellent.

Objekty Pradiarne (pôvodne štvorpodlažná budova dostavaná v roku 1920) a Silocentrály sú súčasťou novej polyfunkčnej štvrte ZWIRN, ktorú na mieste bývalej Bratislavskej cvernovej továrne vybuduje spoločnosť YIT Slovakia. Jej súčasťou budú tri vnútrobloky vzájomne prepojené ulicami.

Komplex bude zasadený do atraktívnej lokality, ktorá ponúkne výhľad na námestie pred zrekonštruovanou Pradiarňou 1900 a ostatnými novostavbami v areáli. K tomu všetkému pribudnú zelené vnútrobloky s detskými ihriskami. Do obnoveného objektu Pradiarne 1900 by sa prví nájomníci mali nasťahovať koncom roka 2020.

Pradiareň 1900 zo strany Svätoplukovej ulice.
Pohľad do rekonštruovanej časti Pradiarne 1900.
Showroom s mezanínom.
Vizualizácie pochôdznej strechy na Pradiarni 1900.
Ukážka možného interiérového riešenia obchodných priestorov v Pradiarni 1900.
Fasáda Silocentrály.
Pohľad na fasádu od námestia.
Pôdorysy 3

S účasťou pamiatkového úradu

Súťaž na obnovu budov Pradiarne a Silocentrály vyhrali architekti z architektonickej kancelárie Bouda Masár architekti, ktorí majú s rekonštruovaním pamiatok dlhoročné skúsenosti.

„Pradiareň prešla viacerými prestavbami a postupne stratila svoj charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov minulého storočia. Tie boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené, aby Pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár z kancelárie Bouda Masár architekti a zároveň opisuje náročný a prísny proces sprevádzajúci obnovu národnej kultúrnej pamiatky. procesu a dozerá na priebeh rekonštrukcie.

„Územný plán povoľoval vystavať na parcele oveľa vyššie budovy, ako sme si vybrali my. Šlo nám o to, aby korešpondovali s okolitou zástavbou a podporovali tvorbu vzťahov aj s ľuďmi z okolia. Výhoda zmiešanej štvrte je zase v tom, že ponúkne bývanie, prácu aj miesto na trávenie voľného času.“

Pohľad do rekonštruovanej časti Pradiarne 1900.
Pohľad do rekonštruovanej časti Pradiarne 1900. | Zdroj: Bouda Masár Architekti

Súčasť vizuálu mestskej časti

Pradiareň 1900 ako súčasť areálu ZWIRN zapadne vizuálom a charakterom do atmosféry mestskej časti Ružinov. Priamo v okolí sa nachádza kultová miestna časť 500 bytov, Dulovo námestie a neďaleká Košická ulica. Námestie, ktoré v lokalite vznikne, prinesie funkčný verejný priestor, ktorý bude myslieť na svojich obyvateľov aj ľudí zo susedstva.

„Ide o to, aby ľudia cez dané územie nielen prechádzali, ale aby mali aj príležitosť a dôvod sa tam zastaviť a stráviť tam čas – aby to tam žilo. Námestie dotvorí umelecké dielo, ktoré poslúži ako výstup z podzemnej garáže. Súčasťou bude aj platanová alej a informácie o histórii lokality. Bude to atraktívne pre ľudí, ktorí tam budú bývať, pracovať alebo pôjdu len okolo,“ dodáva Milan Murcko, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Slovakia.

Vizualizácie pochôdznej strechy na Pradiarni 1900.
Vizualizácie pochôdznej strechy na Pradiarni 1900. | Zdroj: Bouda Masár Architekti

Technický dozor investora

„Sme úprimne radi, že tím našej spoločnosti Arcadis môže byť ako technický dozor investora pri rekonštrukcii historických objektov, ako sú Pradiareň a Silocentrála. Veľmi si to vážime. Pri takýchto rekonštrukciách, kde sa snažíte zachovať to dobré z minulosti, priznávate vlastne rešpekt ľuďom, ktorí tu už dnes nie sú, ale ktorí kedysi vybudovali stavebne a dizajnovo hodnotnú budovu. Spoločnosť YIT ako jeden zo spoluinvestorov dáva dostatočný priestor, aby sme mohli naplno využiť naše skúsenosti pri spájaní histórie priemyselného objektu s tým, čo dnes považujeme za moderné,“ uviedol Roman Kičko, Senior Project Manager spoločnosti Arcadis.

Ukážka možného interiérového riešenia obchodných priestorov v Pradiarni 1900.
Ukážka možného interiérového riešenia obchodných priestorov v Pradiarni 1900. | Zdroj: Bouda Masár Architekti
Rekonštrukcia Pradiarne 1900
Miesto: Svätoplukova a Páričkova ulica, Bratislava
Investor: YIT Slovakia a.s. a RSJ Investments
Technický dozor projektu: Arcadis
Architekti: Bouda Masár architekti, s. r. o., Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár
Realizácia: 4. Q/2018 – 4. Q/2020
Celková nájomná plocha po rekonštrukcii: 14 870 m2
Redakčná úprava: Ľudovít Petránsky
Vizualizácie, projektová dokumentácia: Bouda Masár Architekti