Partneri sekcie:

Päťhviezdičkový hotel od ateliéru Zahy Hadid

image 87918 25 v1

Mesto hazardu. Aj tak sa nazýva juhočínske mesto Macao, do ktorého umiestnil svoj najnovší projekt ateliér Zahy Hadid. Ide o hotel, na ktorého návrhu a čiastočne aj výstavbe sa ešte architektka osobne zúčastnila.

Macao je špeciálna administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky, ktorá má až do roku 2049 zachovaný vysoký stupeň autonómie. Na necelých 30 km2 tu žije vyše 600-tisíc obyvateľov, čo mu prináša hustotu vyše 17-tisíc ľudí na 1 km2 – najvyššiu na svete! Jeho hospodárstvo je jednoduché – turistický ruch stimulovaný hazardom. Vyše 20 miliónov ľudí ročne sem prichádza rýchlo zbohatnúť, ale aj rýchlo zbankrotovať. V každom prípade, ide o jedno z najbohatších miest na svete.

Päťhviezdičkový Hotel Tower je situovaný v oblasti kasín a hotelov s názvom City of Dreams

Novým centrom hazardu je štvrť Cotai, nachádzajúca sa medzi ostrovami Taipa a Coloane, kde je aj oblasť kasín a hotelov City of Dreams. A práve sem situovala Zaha Hadid (1950 – 2016) svoj päťhviezdičkový hotel s luxusným kasínom, ktorý si u nej objednal jeden z najväčších hráčov v tomto segmente, spoločnosť Melco Crown Entertainment.

Tento 40-poschodový hotel so 780 izbami má všetko, čo na tejto úrovni potrebuje: nadštandardné izby, luxusné apartmány, výpravné mezonetové izby na horných podlažiach s výhľadom na mesto, množstvo zákutí na obchodné stretnutia, herní od výmyslu sveta, monumentálne 40 metrov vysoké lobby átrium, reštaurácie, wellness, ako aj bazén na streche hotela. Hotel disponuje najnovšou technológiou, ktorá dômyselne prepája všetky úseky jeho prevádzky. Je len samozrejmé, že je zabezpečený aj proti tajfúnom a silným zemetraseniam.

Dizajn hotela je tvarovaný štylizáciou, ktorá pripomína sochársku modeláciu.

Sochárska modelácia

Dizajn hotela je tvarovaný špecifickou štylizáciou Zahy Hadid, ktorá by sa azda najpriliehavejšie dala prirovnať k sochárskej modelácii. Na pravouhlom pôdoryse vyrastá monolitický blok s množstvom otvorov, ktoré vykrajujú z hmoty organické tvary a spolu s tradičnými architekonickými prvkami (strecha, stena, stropy) vytvárajú nový pohľad na hotel ako verejný priestor. Objekt navonok priznáva vnútornú konštrukciu, čím je zdôraznená dynamika dizajnu. Expresívnosť a mohutnosť sú hybnými fenoménmi vonkajšej štruktúry, ktorá optimalizuje a zároveň ukrýva vnútornú schému. Definuje formálnu kompozíciu a súčasne vytvára vzájomné vzťahy s novou mestskou štvrťou Cotai.

Ikonická je najmä dvojnásobne zakrivená fasáda, ktorá na svojom povrchu vytvára až mysteriózne svetelné efekty. Ateliér Zaha Hadid Architects vôbec po prvýkrát stavia hotelový komplex pozostávajúci z neformátovanej oceľovej nosnej konštrukcie umožňujúcej využitie rôznych stavebných programov. Okrem iného obsahuje aj také „vychytávky“ ako tri mosty zavesené vysoko v priestore obrovských „otvorov“, päť rôzne glazovaných systémov, ako aj dvojité zakrivenia hliníkovej fasády na konštrukcii, ktorých tvar sa nikde neopakuje.
Ukončenie výstavby hotela sa plánuje na koniec budúceho roka.

Pôdorys 1. NP

CITY OF DREAMS, HOTEL TOWER

Miesto: Cotai, Macao
Architekt: Zaha Hadid Architects
Návrh dizajnu: Zaha Hadid & Patrik Schumacher
Klient: Melco Crown Entertainment Limited
Termín výstavby: 2014 – 2017
Podlahová plocha: 150 000 m2
Výška: 155 m

MACAO
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY,
VIZUALIZÁCIE,
DOKUMENTÁCIA: ZAHA HADID ARCHITECTS

Článok bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2016.