Minister zdravotníctva Lengvarský

Najviac peňazí z plánu obnovy pôjde nemocniciam na východe, Penta plánuje štyri projekty

Rezort zdravotníctva zverejnil v utorok 8. novembra výzvu z plánu obnovy na financovanie veľkých investičných projektov, na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc najmä v slovenských regiónoch.

Cieľom výzvy je zlepšenie kvality a efektívnosti zdravotníctva s čím má Slovensko dlhodobý problém rovnako ako s platmi zdravotníckeho personálu, lekárov a sestier. Ide o schému štátnej pomoci pre investície do nemocníc a hospicov a zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Vláda až v septembri schválila metodiku pre prioritizáciu projektov vo výzve. Objem financií  je 212, 109 miliónov eur bez DPH a sú určené pre nemocnice I. a II. kategórie. Otvorená je do konca roka 2022.

Premiér Eduard Heger na tlačovej besede pripomenul, že dlhodobý investičný dlh v štátnych nemocniciach na Slovensku sú dve miliardy. V reakcii na to je v pláne obnovy pre sociálne veci a zdravotníctvo vyčlenených 1,5 miliardy eur. Zlepšenie stavu v zdravotníctve je jednou z vládnych priorít.

Nemocnica budúcnosti, Martin
Nemocnica budúcnosti, Martin | Zdroj: Pantograph

Presun do investičnej fázy plánu obnovy

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zdôraznil na spoločnej tlačovej besede s premiérom a generálnou riaditeľkou sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Líviou Vašákovou, že nebudú podporovať kozmetické zmeny, ale dlhodobo prínosné riešenia. Veľmi pozorne vyhodnotia aj typ investície.

Pre projekty výstavby veľkých nemocníc – univerzitná nemocnica Bratislava v lokalite Rázsochy a univerzitnú nemocnicu Martine (330 miliónov eur) je spolu 600 miliónov eur. Ďalším zdrojom financovania okrem plánu obnovy sú eurofondy, z ktorých 21 miliónov eur poputuje do nemocníc v Dolnom Kubíne, Čadci a Ružomberku.

Generálna riaditeľka Vašáková povedala, že Slovensko sa presúva v pláne obnovy z reformnej fázy do investičnej. „V roku 2024 musia byť uzatvorené verejné obstarávania na zhotoviteľov a konečný termín je polovica roka 2026. Okrem toho všetky stavebné projekty musia plniť tvrdé environmentálne kritériá,“ avizovala pre výzvu týkajúcu sa nemocníc.

Stále živou témou v príprave a rozpočtovaní stavieb sú ceny stavebných materiálov. „Máme pripravený cenový benchmark, ktorý čiastočne reflektuje infláciu a rast stavebných nákladov. Ďalšie navýšenie už nebude možné. Nemáme to z čoho financovať, plán obnovy je fixný,“ povedala pre ASB Vašáková s tým, že súkromní prevádzkovatelia budú mať  možnosť, že si navýšenie doplatia.

Indikativny podiel alokacie prostriedkov mechanizmu na urovni regionov
Indikatívny podiel alokácie prostriedkov mechanizmu na úrovni regiónov | Zdroj: MZSR

Bratislavský kraj má najmenšiu alokáciu

To, že sa výzva týka regiónov dokumentuje podiel alokácie prostriedkov pre jednotlivé kraje. Najväčší podiel z nej má Košický kraj (46,664 milióna eur), na druhom mieste je Prešovský kraj (42,421 milióna eur) a o tretie miesto sa delia Banskobystrický a Nitriansky kraj (majú po vyše 31,18 mil. eur).

Najmenej financií je určených pre Bratislavský kraj (4,242 milióna eur), kde súkromná sieť Svet zdravia chce v roku 2023 otvoriť v Bratislave nemocnicu Novej generácie Bory.  Nemocnica má päť podlaží, kapacitu 400 lôžok a výška investície bola 240 miliónov eur. Svet zdravia je súčasť nadnárodného holdingu Penta Hospitals International.

„Sieť nemocníc Svet zdravia sa plánuje do aktuálnej výzvy prihlásiť, a to konkrétne so štyrmi projektami – v Humennom, Rimavskej Sobote, v Spišskej Novej Vsi a Michalovciach,“ potvrdila pre ASB hovorkyňa Sveta zdravia Jana Fedáková. Ide o dve  nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, dva lôžkové pavilóny v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach.