Galéria moderného umenia Danubiana
Galéria(5)

Loď umenia na Dunaji

Galéria moderného umenia Danubiana patrí podľa niektorých medzi päť najlepších múzeí sveta. Patrí tiež k miestam, ktoré okrem diel slovenských a svetových umelcov nadchne aj svojou architektúrou. Budova v tvare lode doslova pláva uprostred Dunaja, iba dvadsať kilometrov južne od Bratislavy. Pri stavbe galérie použil architekt Ján Kukuľa tie najmodernejšie technológie vrátane estetických skiel vo fasáde od spoločnosti Guardian Glass.

O tom, že múzeum bude v tvare lode bol jeho zakladateľ, riaditeľ a obdivovateľ Vincenta van Gogha, Vincent Polakovič, presvedčený od začiatku. Jeho víziu naplnil čerstvý absolvent architektúry z roku 1997 Ján Kukuľa a už v roku 2000 múzeum otvorilo svoje brány verejnosti. Stavba využíva geotermálny potenciál vody, ktorá je všade naokolo.

Danubiana 2

Pomocou tepelných čerpadiel sa objekt v lete spodnou vodou chladí a v zime vykuruje. Vodu rozvádza systém kapilárnych rohoží fixovaných do stropných podhľadov. S okolím je galéria prepojená cez veľkoplošné sklá. Aby celý architektonický a technický komplex mohol bezproblémovo fungovať, využili sa ultračíre protislnečné sklá SunGuard® firmy Guardian.

Ultračíre sklá zaisťujú žiaduce farebne neskreslené prostredie vo vnútri galérie

Sklá zaisťujú atraktívny vzhľad galérie a priaznivú klímu v interiéri, do ktorého prepúšťajú iba približne 35 percent slnečného tepla. Ultračíre sklá zaisťujú žiaduce farebne neskreslené prostredie vo vnútri galérie.

Danubiana 2
Sklá zaisťujú atraktívny vzhľad galérie a priaznivú klímu v interiéri do ktorého prepúšťajú iba približne 35 percent slnečného tepla
Ultračíre sklá zaisťujú žiaduce farebne neskreslené prostredie vo vnútri galérie
Danubiana
Galéria moderného umenia Danubiana

Zároveň návštevníkom umožňujú bezprostredný kontakt s okolitým svetom a imponujúci výhľad na vodnú plochu Dunaja. Inštalované sklá sú navrhnuté tiež s prihliadnutím na ochranu vystavovaných diel a zbierky múzea.

Danubiana

Ďalšie projekty, na ktorých sa podieľal Guardian Glass nájdete na stránkach www.guardian-inspiration.com/en

Zdroj: Guardian Glass