image 87811 25 v1
Galéria(25)

Hravá premena historickej stodoly na nezvyčajné bývanie

Partneri sekcie:

Pri pohľade na pôvodný vzhľad historickej stodoly pochádzajúcej z 18. storočia by sme si tu len ťažko mohli predstaviť pohodlné moderné bývanie. Návrh architektov zo štúdia Liddicoat & Goldhill sa vyhýba typickému jazyku premien stodôl a premieňa historické hospodárske budovy na miesto vhodné na príjemný relax a stretnutia.

0015 012015
0004 012015
0006 012015
0007 012015
0012 012015
0014 012015
0019 012015
0022 012015

Nový návrh vzhľadu stodoly po premene súvisel s faktom, že i investori projektu sú výnimoční ľudia pracujúci v oblasti módneho návrhárstva a dizajnu. Zároveň sú aj vášnivými zberateľmi obnovených architektonických artefaktov, a tak nečudo, že interiér obnovenej budovy dýcha neopakovateľnou atmosférou. Jednotlivé štruktúry obnovenej stodoly spolu komunikujú a vytvárajú neopakovateľný dojem.

Dôraz na atmosféru a historický význam

Architekti sa zamerali na vyzdvihnutie atmosféry a historickej hodnoty stavby, mnohé pôvodné časti kreatívne využili opätovne, samozrejme po zreštaurovaní. „Našou úlohou bolo spojiť kvalitu fragmentov z pôvodnej stodoly, ktoré prežili, s textúrou a charakterom ďalších použitých materiálov,“ vysvetľujú odborníci. Spomenúť treba výnimočné prírodné okolie objektu, do ktorého historická stodola s ďalšími hospodárskymi budovami patrila.

Výhľad a svetlo na želanie

Kvôli bezpečnosti, ale aj zachovaniu špecifického vzhľadu je stodola zvyčajne zatvorená, avšak je vybavená šikovnými mechanizmami, ktoré v krátkom okamihu vytvoria úžasný výhľad do prírody. Takými sú napríklad prekrytia veľkých zasklených častí na prízemí.

Na prvý pohľad sú neviditeľné a prízemie stodoly pôsobí ako čisto drevené bez okien, po otvorení sa drevené prekrytie zloží a vytvorí striešku, čím vznikne krásny výhľad, možnosť presvetlenia prízemnej časti interiéru i vonkajšia prekrytá terasa vhodná na posedenie. Tieto masívne izolované uzávery pripomínajú pôvodné dvere stodoly.

Presvetlenie zo strechy

Nezvyčajne pôsobí i jediný svetlík na streche, ktorý vedie po celej dĺžke hrebeňa. Práve tento spôsob presvetlenia priestorov poskytuje stabilné prirodzené svetlo v interiéri. Mnohé drevené časti starej stodoly boli dôsledne rekonštruované a ošetrené, aby mohli slúžiť ďalej a pripomínať historický význam stavby. Opláštenie je vytvorené z dubového dreva a podporené pevným oceľovým exoskeletom.

Neprehliadnite

MODERNÁ STODOLA V RETRO ŠTÝLE S VLASTNÝM FITNESS CENTROM? PREČO NIE!

Medziposchodia – dôležité prvky interiéru

Dôležitým prvkom interiérového riešenia bolo vloženie medziposchodí na spanie a hygienu do hlavného priestoru. Netypické točité voskované oceľové schodisko a otvorený krov výrazne kreujú atmosféru v interiéri. Použitie množstva recyklovaných materiálov do istej miery popiera hi-tech riešenia na prevádzku domu.

Renovované svietidlá však boli prispôsobené tak, aby mali dlhú životnosť a nízku spotrebu, šikovné zabezpečovacie systémy poskytujú majiteľom dôslednú ochranu i na diaľku a nechýbajú ďalšie vymoženosti, ktoré majú ďaleko od obdobia, v ktorom bola pôvodná budova postavená.

Rekonštrukcia historickej stodoly v kocke

Architekti: Liddicoat & Goldhill, David Liddicoat
Lokalita: Folkestone, Kent, Veľká Británia
Rozloha: 213 m2
Realizácia: 2012 až 2014

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: Liddicoat & Goldhill
Foto: Will Scott, Keith Collie