horska chata v dolomitoch
Galéria(2)

Horská chata v Dolomitoch

Nová horská chata v Južnom Tirolsku pôsobí, akoby ňou prešla lavína alebo niekomu pripomína skôr rozoklanú skalu. Nájdeme v nej 6 apartmánov s veľkorysými spoločnými priestormi, ktoré sa nachádzajú v stredovej časti rezu budovy. Autorom architektonického riešenia je futuristický ateliér PLASMA Studio. Fasáda a strecha sú z predoxidovaného medeného plechu.

horska chata v dolomitoch 6758 big image
Horská chata v sebe ukrýva 6 apartmánov s panoramatickým výhľadom na Dolomity. Celý objem stavby je rozdelený na dve časti, vďaka čomu majú majitelia bytov maximálne súkromie. Dopomáhajú k tomu aj stupňovité terasy s plnými stenami, ktoré neumožňujú výhľad z jednej terasy na druhú a tiež pohľady z ulice.

Okrem predzvetranej medi je hlavným materiálom použitým na stavbu miestny smrekovec. Steny orientované na južnú stranu sú presklené v celej výške, aby sa maximalizovali solárne zisky. Previsnuté terasy a vonkajšie žalúzie zabraňujú letnému prehrievaniu.

Šikmý tvar strechy je daný miestnou reguláciou. Pri návrhu si architekti vybrali jednoduchú hmotu, ktorá vyrastá zo strmého terénu a opäť sa do neho začleňuje. Tento efekt dosiahli medenými fasádami, ktoré v horizontálnom smere obopínajú chatu. Medený plech aj smrekovec sú materiály, ktoré podliehajú vplyvu počasia a postupne menia svoju farbu – umožňujú tak splynutie chaty s okolitým prostredím. Chata v dolomitoch získala ocenenie Architizer A+ Awards v kategórii rezidenčných stavieb.

Horská chata Dolomitenblick
Architekt: Plasma Studio
Klient: Alpenblick
Realizácia: Taliansko, 2012

-vb-
Zdroj a foto: awards.architizer.com

–>–>