image 72447 25 v1
Galéria(4)

Hi-tech útulňa ako vajíčko z dreva

Mont Blanc je snom a métou mnohých horolezcov a skialpinistov. Ročne naň smeruje približne 30 000 horolezcov a z nich sa približne štvrtina zastavuje na úpätí hory na útese Aiguille du Goûter. Vo výške 3 835 m n. m. bola už od roku 1854 postavená prvá jednoduchá chata. Najnovší objekt útulne nahradil predošlú stavbu zo 60-tych rokov minulého storočia.

115103 01 L
1
2

Na projekt aj realizáciu dohliadala Francúzska federácia alpinistických a horských klubov. Štvorpodlažná novostavba vajcovitého tvaru poskytuje útočisko pre 120 ľudí. Je ukážkou technickej aj estetickej vyspelosti. Realizácia bola vyčerpávajúca aj pre samotných pracovníkov na stavbe. Prácu komplikoval riedky vzduch a umiestnenie stavby na hrane útesu, kde sa dá stavať len 5 až 6 mesiacov v roku, navyše vietor tam dosahuje rýchlosť až 300 km/hod. Iba polovica oválnej, štvorposchodovej, ľahkej drevenej konštrukcie má základ na pevnom podklade. Druhá polovica spočíva na oceľových podporných nosníkoch.

Obal tvorí fasáda z nehrdzavejúcej ocele s 55 strešnými oknami Velux vyvinutými špeciálne pre tento projekt. Ide o trojsklá s 8 mm vrstvou skla navyše. Okenné tabule, ale aj všetok ostatný stavebný materiál, previezla na miesto realizácie helikoptéra. Okná sa adaptovali na atmosférický tlak v tak extrémnej výške počas jedného týždňa, až potom bolo možné začať s ich osádzaním do drevenej konštrukcie. Veľký dôraz sa kládol na udržateľnosť celej stavby. Smrekové, jedľové aj smrekovcové drevo použité pri výstavbe pochádzalo z Francúzskych Álp. Drevené prvky boli prefabrikované priamo v údolí, aby sa znížila potreba prepravy helikoptérou. Útulňa funguje na základe sebestačnosti, ktorú jej pomáhajú zabezpečiť solárne a fotovoltické panely či kúrenie pomocou biomasy a hospodárenie s vodou získanou topením snehu. Nad spodným technickým podlažím sa nachádza jedáleň so zázemím a na vrchných dvoch je nocľaháreň. Do útulne sú dokonca organizované náučné expedície pre študentov, ako praktická ukážka výstavby nízkoemisných a environmentálne udržateľných projektov.


Text: Mária Nováková
Foto: Velux