Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 01
Galéria(6)

Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Návštevníci môžu načerpať nové sily vo vynovených kúpeľných priestoroch.

Klenotom kúpeľníctva v Turčianskych Tepliciach je Modrý kúpeľ. Kopulovitá neoklasicistická stavba bola postavená v roku 1885 priamo na liečivom prameni. Nedávno prešla kompletnou rekonštrukciou. Na obnove oddychovej zóny tejto kultúrnej pamiatky sa uplatnili aj výrobky Mapei.

Masážne priestory sa zabezpečili pred degradačným pôsobením vody pomocou hydroizolačnej membrány Mapelastic Smart. Ako povrchová krytina bola zvolená veľkoformátová keramická dlažba, ktorá sa aplikovala systémom Mapetex a lepila rýchlotvrdnúcim lepidlom Elastorapid. Škáry sa vyplnili epoxidovou škárovacou maltou Kerapoxy, ktorá odoláva degradačným účinkom vody.

Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 01
Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 02
Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 03
Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 04
Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 05
Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 06

Luxusný kúpeľný pobyt

Modrý kúpeľ nadväzuje na liečebný dom, ktorého objekt tiež prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes pod názvom hotel Royal Palace***** ponúka luxus, pohodlie a liečebnú silu turčianskych prameňov.
V objekte boli v niektorých miestach nevyhnutné zásahy v podobe lokálnych opráv nosných betónových prvkov. Na tento účel sa použil Mapefer 1 K a cementové vláknami vystužené tixotropné malty Mapegrout MS a Planitop Rasa & Ripara.

Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 04

Materiály Mapei boli neodmysliteľnou súčasťou pri realizácii podláh na chodbách, sociálnych zariadení a terás. V sociálnych zariadeniach sa na ochranu pred degradačnými účinkami vody použila hydroizolácia Mapegum WPS. V prípade terasy sa hydroizolačná funkcia zabezpečila pomocou pružnej cementovej malty Mapelastic.

Keramická dlažba a obklad sa lepili pomocou kvalitných lepidiel Adesilex P9 a Keraflex Maxi S1. Medzery medzi obkladovými prvkami sa vyplnili cementovou škárovacou maltou Ultracolor Plus. V priestoroch kúpeľní sa škárovalo pomocou epoxidovej škárovacej malty Kerapoxy.

Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 02

Fontána v kúpeľnom parku

Pýchou Turčianskych Teplíc je kúpeľný park, v ktorom bol osadený nový prvok záhradnej architektúry – fontána. Zhotovená bola ako odliaty betónový prefabrikát, ktorý sa ošetril špeciálnym ochranným a dekoratívnym náterom Mape-Antique Ecolastic. Tento materiál zabezpečuje v jednom kroku izoláciu i konečnú povrchovú úpravu.

Rekonštrukcia kúpeľov v Turčianskych Tepliciach 06

Investor požadoval povrchovú úpravu v bledohnedej farbe, aby fontána nadobudla historický vzhľad. Výhodou Mape-Antique Ecolastic je možnosť pigmentácie malty na požadovaný farebný odtieň. Pre potreby fontány v Turčianskych Tepliciach však stačil základný farebný odtieň bez pigmentácie. Fontána tak prirodzene dotvorila kúpeľný areál Turčianskych Teplíc.

www.mapei.sk