Orco Property Group požiadala o ochranu pred veriteľmi

Realitná spoločnosť Orco Property Group minulý týždeň v stredu požiadala parížsky obchodný súd o ochranu pred veriteľmi. Orco Property Group je luxemburská spoločnosť kótovaná na parížskej burze Euronext a na Burze cenných papierov Praha. V súčasnosti pôsobí na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rusku, Chorvátsku a Nemecku.


Cieľom ochrany pred veriteľmi, ktorú spoločnosť v stredu aj dostala na 6 mesiacov, je realizácia strategickej, prevádzkovej a finančnej reštrukturalizácie, ako uviedla firma v tlačovej správe. Ochranu je po uplynutí 6 mesiacov možné predĺžiť.
     
Skupina má problémy pri predaji aktív a pri splácaní úverov, ktoré majú niektorí členovia skupiny, a musí platiť za predĺženie niektorých úverov splatných v tomto roku. Hlavnou príčinou je podľa spoločnosti terajšia situácia na realitných trhoch. Problémy Orca začali vlani na jeseň.
     
„Za podpory ochrany pred veriteľmi manažment OPG bude mať čas, ktorý potrebuje na obnovenie finančného zdravia skupiny a pokračovanie v rokovaniach, ktoré sme začali s našimi finančnými partnermi,“ uviedol šéf spoločnosti Jean-François Ott.
     
Ott dodal, že ochrana pred veriteľmi, realizované opatrenia a pozitívny účinok prebiehajúcich projektov povedú k tomu, že skupina bude mať predpoklady, aby sa dostala z ekonomickej krízy.
     
Realitné trhy v strednej Európe sa dostali do problémov kvôli globálnej finančnej a hospodárskej kríze, ktorá viedla k sťaženiu prístupu k úverom. To má negatívny vplyv na developerov, ktorí v posledných rokoch agresívne investovali v regióne.
     
Skupina tiež zverejnila, že jej tržby vlani vzrástli o 10 % na 299 miliónov eur (9,01 miliardy Sk). V tomto roku počíta s tržbami na úrovni minimálne 277 miliónov eur (8,34 miliardy Sk). Orco vlani predalo aktíva v hodnote 186 miliónov eur (5,60 miliardy Sk).
     
Akcia Orco stratila v priebehu posledných 12 mesiacov 89,4 % svojej hodnoty. Burza cenných papierov Praha v stredu pozastavila obchodovanie s akciou Orco.
Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj: TASR