Nové číslo časopisu ASB.

Nové číslo časopisu ASB skúma problémy developerov. Čakajú ich ťažké časy?

Laici v tom majú jasno. Developer je ten, kto nám príjemný výhľad z okna pokazí ďalšou budovou, ten, kto mení tvár mesta, ktoré sme od detstva poznali ako vlastnú dlaň, ten, kto si bez hanby pýta nehorázne peniaze za byt. Myslíme si, že majú kráľovské marže, že si s mestom môžu robiť, čo chcú, pretože majú peniaze. Tento stereotyp je v nás hlboko zakorenený, preto niekedy aj ľudia z fachu developera vnímajú len ako nutné zlo.

Nuž, skutočnosť je iná. Slovenský developer bojuje s úradmi, organizuje architektonické súťaže, je lídrom v trvalo udržateľnej výstavbe, buduje cesty a križovatky. A to hovoríme o tých dobrých časoch.

Na jeseň minulého roka postupne dorazila na Slovensko do stavebného biznisu recesia. Nie je, a snáď ani nebude, taká silná a zdrvujúca ako tá pred 15 rokmi. No i tak sa developerom dýcha a pracuje ťažšie než predtým.

Dôsledkom pandémie, vojny a energetickej krízy zosilnela inflácia, ktorá tlačila na výšku úrokov. Tie sprvu trh s bytmi eskalovali, no nie nadlho. Dnes sa byty kupujú vo veľmi malej miere, či už dostavané, rozostavané, alebo aj tie z papiera. Developeri však nemôžu prestať stavať.

Objednať nové číslo ASB

Nielenže im chýba kapitál z predaja bytov nutný na pokračovanie v rozbehnutých projektoch, ale aj banky sú prísnejšie. Tie už dnes požadujú väčší predpredaj bytov ako v minulosti, a to v čase, keď trh prakticky stojí. Banky si starostlivo vyberajú, s kým budú spolupracovať, a nie je výnimkou ani odmietnutie financovania projektu.

Developer sa ocitá v špirále, z ktorej tí menší už dnes nevidia von a projekty pozastavujú. Ako dlho tento stav potrvá? Čakajú nás lepšie časy? Alebo, naopak, je čas pripraviť sa na nový normál? Odpovede sme hľadali v tohtomesačnom Fokuse.