Na východe sa začína Festival architektúry a dizajnu

Z festivalu
Zdroj: Facebook / FEAD - Festival architektúry a dizajnu

Festival potrvá od stredy 23. do piatka 25. septembra.

V poradí 5. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) v Prešove bude spájať históriu so súčasnosťou. Začne 23. septembra o 16. hodine na Hlavnej ulici pri zastávke mestskej hromadnej dopravy (MHD) a potrvá do piatka 25. septembra.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, festival už po piatykrát spojí výtvarné umenie a architektúru za účasti pozvaných hostí s cieľom spoločne hľadať inšpirácie a prinášať nové impulzy.

„Festival architektúry a dizajnu sa v Prešove stal symbolom kreativity a nových trendov. Tento ročník je výnimočný tým, že spája krásy prešovských pamiatok s novými nápadmi modernej architektúry. Teší ma, že aj takouto formou Prešovčanom prinášame nový pohľad na kultúrne dedičstvo nášho mesta,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Trhy aj prezentácie na 3D okuliaroch

Festival architektúry a dizajnu je tento rok spojený aj s okrúhlym 70. výročím vyhlásenia mestskej pamiatkovej rezervácie. Tejto udalosti bude venovaná konferencia v priestoroch Krajského pamiatkového úradu v Prešove spolu s panelovou výstavou.

Počas troch festivalových dní nebudú chýbať ani ďalšie výstavy, prezentácia investičných zámerov mesta Prešov, či prezentácie architektonických diel. Na pešej zóne sa uskutočnia trhy s handmade výrobkami, chýbať nebudú výtvory z dielní umeleckých škôl a prezentácie na 3D okuliaroch. „Aj vďaka takýmto prvkom bude tohtoročný FEAD trochu iný a prinesie ešte viac noviniek,“ uviedol organizátor festivalu Peter Marcinko.

Pred budovou Šarišskej galérie bude na veľkoplošnej obrazovke pripravená prezentácia zaujímavosti zo sveta architektúry a dizajnu. Premietnu aj súbor filmov o výnimočných architektonických dielach na Slovensku, ktoré získali ceny, a to Cenu Dušana Jurkoviča a cenu za architektúru CE-ZA-AR.

Pre verejnosť a žiakov sa uskutočnia komentované prehliadky architektonických diel v centre mesta. Vyhlásená bude aj nová súťaž pre mladých prešovských kreatívcov. Až do konca septembra je na prízemí obchodného centra Eperia sprístupnená výstava na tému Prešov v dobových fotografiách.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieAktuálne