image 89006 25 v1
Galéria(2)

Graffiti na nábreží

Novovybudovaný nadchod na nábreží Dunaja ešte investor ani neotvoril pre verejnosť, ale ktosi už nemohol odolať a pokrstil ho nepodareným graffiti výtvorom.

7H9A1772

Nechceme tým povedať, že keby to bolo pekné, malo myšlienku a akú-takú výtvarnú kvalitu, že by to významne menilo situáciu. Bratislava je smutne známa svojimi počmáranými stenami. Darmo budú internetoví diskutujúci (mnohí zaiste s trvalým pobytom niekde v rodičovskom dome mimo hlavného mesta) trúsiť zásadne negatívne poznámky na adresu investorov a developerov, zbytočne budú obyvatelia pozerať s predsudkami na každú novú budovu.

Jednou z najjednoduchších možností, ako urobiť Bratislavu krajšou, čistejšou a prívetivejšou pre každodenný život a aj pre turistov, je odpovedať si na otázku, čo môžete sami vo svojom bezprostrednom okolí urobiť pre toto mesto. Upratať si pred vlastným prahom a svoje odpadky (aj žuvačku, za ktorú by ste v Singapure dostali tisícdolárovú pokutu) odhodiť do smetného koša. Najmä však usmerniť svoje väčšie aj menšie potomstvo, že graffiti kresby v meste nie sú cool na hocijakom mieste. Pograffitované mesto je totiž smutnou prehrou svojich obyvateľov.

Text: Mária Nováková
Foto: Miro Pochyba