rekonštrukcia vidieckeho domu 10
Galéria(13)

Citlivá rekonštrukcia vidieckeho domu s presnosťou chirurga

V španielskej biosférickej rezervácii Urdaibai sa nachádza 150-ročný kamenný dom. Pôvodne fungoval ako statok. Vďaka historickej hodnote sa stal jedným z hlavných symbolov miestnej kultúry. Citlivá a presná rekonštrukcia pamiatku oživila. Stoja za ňou architekti zo štúdia BAT.

Historická budova je jednou z viacerých typických baskických vidieckych budov, ktoré sa v týchto končinách Španielska nachádzajú. I keď je prevažne z kameňa, pri výstavbe bolo použité aj dubové drevo. Statky tohto typu – nazývané Baserris – kedysi obývali mnohopočetné rodiny, ktoré mali neraz aj 12 členov. Živili sa poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Dnes sú Baserris zvyčajne turistickými atrakciami. Majitelia ich dávajú rekonštruovať, aby poskytovali pohodlie potrebné pre moderný život a relax v prírode.

rekonštrukcia vidieckeho domu 01
rekonštrukcia vidieckeho domu 02
rekonštrukcia vidieckeho domu 09
rekonštrukcia vidieckeho domu 03
rekonštrukcia vidieckeho domu 08
rekonštrukcia vidieckeho domu 04
rekonštrukcia vidieckeho domu 05
rekonštrukcia vidieckeho domu 06

Štvormetrové okno

Rekonštrukcie sa dočkala aj spomínaná 150-ročná stavba. Najvýraznejším procesom renovácie prešla denná zóna domu. Architekti sa rozhodli časť stropu vybúrať, aby vytvorili priestor s dvojitou výškou. Do interiéru sa tak dostalo omnoho viac svetla a vzdušnosti.

Fasáda mala pôvodne len malé okná. Tie v miestnosti s dvojitou výškou nahradil nový veľký otvor s rozmermi 3,2 × 4,3 metra. Vytvára spojenie medzi interiérom a exteriérom, navyše, na tomto veľkom okne sa dá pohodlne sedieť a čítať či len tak premýšľať. Cez okno vidno schodisko i drevené stropy interiéru.

rekonštrukcia vidieckeho domu 09

Kamenné klenby v interiéri

Na prízemí v zrekonštruovanej časti sa nachádza denná zóna s obývačkou a kuchyňou, hala a spálňa. Špeciálny efekt v interiéri vytvárajú kamenné klenby stojace pred bielou knižnicou. Za jedálenským stolom je umiestnené výrazné drevené schodisko, ktoré spája všetky tri podlažia. Druhé podlažie má dve spálne a spoločenskú miestnosť, na treťom je galéria s bodovým osvetlením, bielymi stenami a masívnou drevenou konštrukciou.

rekonštrukcia vidieckeho domu 02

S rešpektom voči pôvodným prvkom a materiálom

Priznaný drevený strop podobne ako odhalené murivo poukazuje na historickú hodnotu stavby a miestne stavebné tradície. Architekti nahradili poškodené prvky novými, ale z pôvodných materiálov. Funkčné časti vyčistili a vybrúsili.

Neprehliadnite: Namiesto novostavby bývajú v zrekonštruovanej sýpke pri Nitre

Nové prvky sú z dubového dreva z miestnych zdrojov. Všetky povrchové úpravy rešpektujú charakter pôvodných prvkov a materiálov. Za špeciálnu pozornosť stoja aj masívne dvere v interiéri.

rekonštrukcia vidieckeho domu 01

Goizko House v skratke
Architektonický ateliér: BAT 
Lokalita: Kortezubi, Španielsko
Realizácia: 2017
Zastavaná plocha: 430 m2
Sabína Zavarská
Foto: Aitor Estévez Olaizola