Bučina obec Kyselka ČR
Galéria(6)

Archwars: Máme prehľad

Rozhľadne patria medzi obľúbené turistické ciele, zvyčajne sú ľahko dostupné pešo, na bicykli či autom. Nachádzame ich na vrcholoch hôr, kde poskytujú nádherné panoramatické výhľady do krajiny. Častokrát tieto atrakcie stavajú aj obce, aby prilákali turistov. Niektoré sú architektonickými skvostami, iné balansujú na hranici gýča.

Rančerský parametrizmus
Ranč na Striebornom jazere, Galanta

Mohlo to byť dobré. Základná myšlienka, že konštrukciu rozhľadne tvoria tri vzájomne fungujúce špirálové schodiská je vtipná a nápaditá. Škoda, že zostala na polceste k vrcholu. Westernová gulášová estetika so zelenou asfaltovou strechou si spokojne tróni a nezdá sa, že by jej vadili aj pavúčie oceľové nožičky, ktoré v niektorých momentoch idú takmer cez stred schodiska. Tejto veži by sa zišla diéta.

Ranč na Striebornom jazere Galanta
Ranč na Striebornom jazere, Galanta |

Dva v jednom
Svederník, Žilina

Na vrchole mnohých slovenských kopcov sa nachádza kríž. Na vrchole mnohých rozhľadňa. Čo tak to skombinovať? Rozhodli sa majstri v obci Svederník pri Žiline. Rozpätie ramien je až 7 metrov a podľa svojho výzoru slúžia aj na sušenie sena, dokrmovanie zveri alebo na uskladnenie nepos­lušných detí. Dizajn by sa určite ujal aj na festivale Burning Man.

Svederník Žilina
Svederník, Žilina |
Bučina obec Kyselka ČR
Polomské očko Polomka
Ranč na Striebornom jazere Galanta
Rýdův kopec obec Děbolín ČR
Svederník Žilina
vrch Šibenice obec Stěbořice ČR

Nemci idú!
vrch Šibenice, obec Stěbořice, ČR

Autor sa inšpiroval československým opevnením. A spoluprácou s betonárskou firmou. Toto monštrum má čoskoro stáť na Opavsku, na jeho výstavbu dokonca obec získala grant, pretože „má byť symbolom boja o národnú identitu“. Okrem okamžitej kritiky zo strany historikov, podľa ktorých viac pripomína nemecké než československé opevnenia, nerozumieme ani logike postaviť vyhliadkovú vežu s minimom okien. Okrem toho, čo vám pripomína tento archetypálny tvar…?

vrch Šibenice obec Stěbořice ČR
vrch Šibenice obec Stěbořice, ČR |

I am plastic
Polomské očko, Polomka

V snahe prilákať turistov do obce neslávne známej mafiánskou vraždou podnikateľa v roku 2006, starosta vymyslel plán. Rozhľadne sú predsa populárne. Aby 30 metrov vysoký kolos určite nikto neprehliadol, zvolili pre neho lákavú oranžovú farbu, ktorú vhodne doplní zeleň okolitých lesov. Nenechajte sa však pomýliť oranžovým dreveným altánkom v popredí – veža je v skutočnosti obložená plastom. Vraj dlhšie vydrží.

Polomské očko Polomka
Polomské očko, Polomka |

CAD go wild
Rýdův kopec, obec Děbolín, ČR

Na webe obce sa dozvieme, že „architektonické a konštrukčné riešenie rozhľadne je založené na myšlienke rovnostranného trojuholníka (trigonu), ktorý tvorí pôdorys rozhľadne“. Prečo práve trojuholníka? Nevieme. Prečo sa potom trojuholník neobjavuje aj ďalej? Tiež nevieme. Toto 33 m vysoké nepodarené cvičenie z kompozície mohlo radšej ostať len v digitálnej podobe.

Rýdův kopec obec Děbolín ČR
Rýdův kopec obec Děbolín, ČR |

Nasadili tomu korunku
Bučina, obec Kyselka, ČR

Kamennú vežu nad obcou Kyselka nechal postaviť už v roku 1880 majiteľ miestnych kúpeľov Heinrich Mattoni. Časom sa z veže stala ruina v mimoriadne zlom stave a v roku 2003 prebehla rekonštrukcia, ktorá by bola chvályhodná, nebyť prazvláštnej šesťuholníkovej strechy na vrchole. Určite zvýši komfort návštevníkov, aj solárne panely sú fajn, ale funkčnosť nie je jediný spôsob ako rekonštruovať.

Bučina obec Kyselka ČR
Bučina obec Kyselka, ČR |

 

Text: Karolína Barényi
Foto: facebook.com/archwars

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 11-12/2018.