Tehly, tvárnice

Výber murovacích mált závisí od druhu použitého muriva. Na murovanie obvodového muriva z tepelnoizolačných tehál a tvaroviek klasickým spôsobom sa odporúča použiť maltu s tepelnoizolačnými vlastnosťami, tzv. termomaltu. Viac sa dozviete v prehľade murovacích mált.

Partneri sekcie:

Veľkoformátové stavebné tvárnice a panely riešia najmä neustály tlak na rýchlosť a súčasne kvalitu výstavby pri nedostatku pracovných síl.„Ušetria pracovné sily na stavbe a zjednodušia stavebný proces. Použitie veľkoformátových tvárnic však prispeje aj k celkovej kvalite prevedenia stavby. K ľahkému vykonávaniu prispievajú aj vzorové rozkresy prvkov v stene, ktoré sú súčasťou dodávky našich materiálov. Sú výstupom z BIM modelu, sú teda maximálne presné.“ hovorí Ing. Lucie Šnajdrová, manažérka veľkoformátovej výstavby Xella CZ/SK.

Potrebujete odhlučniť? Riešením sú akustické tvarovky Durisol od spoločnosti Leier Baustoffe SK pre bytovú výstavbu. Či už sú to hluční susedia alebo rušná cesta pri vašom dome, to všetko dokáže negatívne vplývať na vaše zdravie a psychickú pohodu. Už pri výstavbe preto treba myslieť na to, ako sa týmto vonkajším vplyvom vyhnúť.

Po dlhé roky sa v stavebníctve hromadne zatepľovali obálky budov, aby mohli dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné parametre. Tehliarsky priemysel však technologickým vývojom dospel tehlovému bloku, ktorý žiadnu dodatočnú tepelnú izoláciu nevyžaduje. Vynikajúci tepelný odpor však zďaleka nie je jediným pozitívom jednovrstvového obvodového muriva.

Znižovanie odpadu, využívanie materiálov s nízkym vplyvom na životné prostredie a optimalizovanie technologických postupov je alfou a omegou trvalej udržateľnosti. Na ceste za lepšou budúcnosťou ale dochádza ku konfliktu medzi ľudským progresom a krehkosťou životného prostredia. Za kľúčové prvky, ktoré ovplyvnia v budúcnosti výstavbu, považujú architekti Tomáš Szőke a Ivan Príkopský z ateliéru Toito správny výber stavebných materiálov a návrat k prirodzenejším postupom.

Spoločnosť Heluz prvýkrát zavádza pojem First minute do stavebníctva. Počas časovo obmedzenej letnej akcie odmení za dôveru svojich zákazníkov garantovanou zľavou na nákup tehál Heluz Family alebo Heluz Family 2in1

Projekt Lintavy je pre moderných ľudí, ktorí túžia spojiť život v meste s aktívnym časom v prírode. Pozemky sa nachádzajú priamo pod lesom, na mieste bývalých terasovito osadených viníc. Autorom projektu a súčasne aj developerom je bratislavský architektonický ateliér APEX A. A podobne ako na projekte v Lastovičkách v Novej Dedinke pri Bratislave tu Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský zvolili pre hrubú stavbu pórobetónové tvárnice Ytong.

Pri výstavbe viacpodlažných stavieb, obzvlášť bytových domov, je primárnou požiadavkou na stavebný materiál únosnosť muriva. Budova okrem toho ale musí vyhovovať aj prísnym tepelnotechnickým požiadavkám a zároveň byť trvalo udržateľná. Nové tehly Porotherm TB Profi dokonale spĺňajú tieto predpoklady a umožňujú postaviť až 5-poschodovú stavbu bez dodatočného zateplenia.

V tesnom susedstve historického centra mesta Třebíč sa nachádza ojedinelý bytový projekt Nad zámkom. Stojí na mieste niekdajšieho hospodárskeho dvora, z ktorého charakteru zároveň vzhľadovo vychádza.

Trvácnosť je atribút, ktorý je spoločným menovateľom kvality v architektúre i v stavebníctve. Stavby, ktoré odolávajú času, sú prirodzenou súčasťou snahy o dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného stavebníctva.

Energetickú spotrebu a teda aj prevádzkové náklady domu neovplyvňujú len výdavky na vykurovanie, ale aj na jeho chladenie. Málokto si uvedomuje, že pri súčasných dobre izolovaných novostavbách nie je možné bez vonkajšieho tienenia dosiahnuť dobrý komfort počas letných mesiacov. Ten môže zaistiť napr. klimatizácia.

V rámci 14. ročníka súťaže „ Stavba Moravskosliezkeho kraja“ v susedných Čechách sa na víťaznom mieste v kategórii Stavby Občianskej vybavenosti, umiestnila stavba z vápennopieskového muriva KMB Sendwix – Telocvičňa pri ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka v Třinci.