Podhubie tehly
Galéria(15)

Tehly, ktoré sa pestujú: Nahradí raz mycélium klasické stavebné materiály?

Partneri sekcie:

Štúdio Link-Arc predstavilo počas výstavy v čínskom Šen-čene tehly, ktoré sú prienikom medzi živými organizmami a architektúrou. Sú totiž vyrobené z podhubia. Svoj projekt nazvalo Obrátená architektúra.

Štúdio so sídlom v New Yorku tvorí medzinárodný tím architektov a dizajnérov. Tí sa rozhodli preskúmať vzťah medzi architektúrou a ekosystémom a vytvorili špeciálne tehly z materiálu, ktorý zaujíma i vedcov z NASA. Ich inštalácia v tvare obrátenej pyramídy je symbolom, ktorý prevracia tradičný pohľad a rúca hranice. Pyramída bola totiž postavená zo 400 tehál z mycélia, z obnoviteľného a biologicky rozložiteľného materiálu.

Mycélium (podhubie), teda zhluk vzájomne poprepletaných vlákien, je živou štruktúrou podobnou koreňom. Táto zložitá a rýchlo rastúca sieť môže v prírode pokrývať až tisíce metrov štvorcových. Má obrovskú schopnosti prežiť a prispôsobiť sa rôznym prostrediam a ich nárokom.

Tehly z mycélia sa skôr pestujú ako vyrábajú. Ako substrát v tomto prípade použili odpadovú slamu, bagasu (rozvláknené steblá cukrovej trstiny) a pšeničné otruby. Podklad pre podhubie však môže byť zložený aj z pilín, dreva, slamy a iných poľnohospodárskych zvyškov.

tehly mycelium 20
tehly mycelium 23
tehly mycelium 22
tehly mycelium 24
tehly mycelium 25
tehly mycelium 26
tehly mycelium 28
tehly mycelium 29

Mycélium v nich sa prirodzene rozrastie a zatuhne, keďže sa správa podobne ako lepidlo. Konečným výsledkom je materiál s dostatočnou pevnosťou a plasticitou, ktorý pri správnej teplote a vlhkosti možno vypestovať do akéhokoľvek tvaru.

Tehla, izolácia aj dosky

Akonáhle sa skončí životnosť tohto stavebného materiálu, po niekoľkých mesiacoch v pôde dôjde k jeho úplnému znehodnoteniu. Je teda 100 % biologicky odbúrateľný a nezaťažuje životné prostredie. Tehly z mycélia zároveň produkujú oveľa menej oxidu uhličitého ako tradičné produkty z cementu. Klasické stavebníctvo je dnes zodpovedné za 39 % oxidu uhličitého vyprodukovaného ľudskou činnosťou. Z toho 21 % je priamo z použitia betónu a ocele.

V súčasnosti je možné z mycélia vyrobiť okrem tehál aj izolačné panely, nábytok, obaly či textílie. Podhubie za materiál budúcnosti považuje aj český startup Myco, ktorý sa dostal do svetového finále súťaže Energy Globe Award. Medzi 15 najlepších ekologických nápadov sa prebojoval v konkurencii 180 projektov.

Z mycélia vytvára obaly, ktoré sa dajú použiť namiesto polystyrénu. Brnenský tím však pracuje aj na izolácií, ktorá by nahradila EPS pri zatepľovaní či na hutných tvrdých doskách, ktoré by boli alternatívou preglejky a drevotriesky.

Stavebné materiály z húb vznikajú po celom svete a sú zatiaľ v rôznych fázach vývoja a výskumu. Ukazujú svoj potenciál ako náhrada za tradičné materiály. K tomu, aby sa z nich mohlo začať stavať vo veľkom, však zostáva ešte dlhá cesta.