Logamatic 023 QF
Galéria(6)

Regulácia Buderus Logamatic 5000. Riadime budúcnosť.

Značka Buderus vyvíja svoje vlastné regulačné systémy už bezmála 40 rokov. Výhodou je napríklad možnosť výberu konkrétneho druhu kotla tak, aby boli počas prevádzky zabezpečené jeho prevádzkové podmienky, minimalizovali sa počty štartov kotlov, ktoré vďaka kvalitnej regulácii vydržia čo najdlhšie. Predchodca regulačného systému Logamatic 4000 rovnako spĺňal všetky požiadavky na optimalizovaný chod jedného či viacerých kotlov i celého systému. Prečo potom vyvíjať systém regulácie 5000?

Ovládanie regulácie Logamatic 5000 – detail
Displej regulácie Logamatic 5000 - detail
Logamatic 023 QF
Regulácia Buderus Logamatic 5000.
Regulácia Buderus Logamatic 5000

Odpoveď je jednoduchá: je to konektivita a jednoduché ovládanie. Každý regulátor je vybavený veľkým farebným dotykovým displejom, pomocou ktorého je možná skutočne jednoduchá a rýchla obsluha i nastavenie celého systému. Možné je i zrkadlenie regulátora cez internetový prehliadač priamo v kotolni, čo celé nastavovanie výrazne zjednoduší a urýchli.

Regulačný systém Buderus Logamatic 5000 je možné jednoducho pripojiť aj k systému riadenia a monitoringu budovy pomocou rozhrania Mod Bus TCP/IP zabudovanom v regulátore, čo umožňuje systému komplexne regulovať nielen optimálny chod kotlov so striedaním prevádzky kvôli optimálnej záťaži jednotlivých zdrojov, ale i kompletný systém vykurovania a prípravu teplej úžitkovej vody.

Pomocou nadradeného systému je možné kotolňu nielen monitorovať, ale i zaznamenávať prevádzkové a poruchové stavy, či na diaľku meniť parametre jednotlivých vykurovacích okruhov, resp. požiadavku na výkon celej kaskády.

Oproti regulačnému systému 4000 bol navyše pridaný modul FM-SI s piatimi bezpečnostnými portami, z ktorých je každému možné prideliť chybové hlásenie vypínajúce horák kotla (max./min. tlak v potrubí, únik CO atď.) Tieto hlášky je pomocou rozhrania možné prenášať na dispečing kotolne. Okrem spomínaného protokolu je, samozrejme, možné použiť i protokoly KNX, Bacnet a iné.

Regulácia Buderus Logamatic 5000
Regulácia Buderus Logamatic 5000 | Zdroj: Robert Bosch

Systém je určený pre riadenie vykurovacích systémov s vykurovacou technikou Buderus alebo cudzích kotlov. Je modulárny, čo znamená, že do hlavného regulátora a podstaníc je možné vloženie štyroch funkčných modulov – kariet riadenia.

Pomocou nich je možné napríklad kaskádové riadenie až 16 kotlov, riadenie viac ako 50 vykurovacích okruhov prípravy teplej úžitkovej vody viacerými nezávislými zásobníkmi, solárneho systému, či alternatívneho zdroja tepla ako je kogeneračná jednotka, či tepelné čerpadlo slúžiace k celkovému zníženiu energetickej náročnosti budovy.

Displej regulácie Logamatic 5000 - detail
Displej regulácie Logamatic 5000 – detail | Zdroj: Robert Bosch
Ovládanie regulácie Logamatic 5000 – detail
Ovládanie regulácie Logamatic 5000 – detail | Zdroj: Robert Bosch

K dispozícii máme viacero typov regulátorov. Regulátory Logamatic 5313/14 slúžia ako master/podstanica pri riadení kompaktného zariadenia Buderus so zabudovaným horákom a vlastným systémom kotlového managementu EMS plus. Regulátory Logamatic 5311/12 zase slúžia ako master/podstanica kotlom s externým pretlakovým horákom ľubovoľného výrobcu.

Nespornou výhodou je množstvo nastaviteľných parametrov kotla ako rozbeh, dobeh kotla podľa konkrétneho typu zariadenia, resp. ochrana jeho kotlového okruhu. Tým dosiahneme optimálny chod akéhokoľvek kotla so splnením jeho prevádzkových podmienok a predĺžením jeho životnosti.

Oba systémy je možné kombinovať do jednej kaskády, čo využijeme napr. pri rekonštrukcii staršej kotolne, kde jeden z kotlov vymeníme za kondenzačný s prednosťou chodu a jestvujúci kotol vybavíme novým systémom regulácie a bude slúžiť ako záložný zdroj tepla. Ak potrebujeme iba prázdny regulátor na vloženie funkčných modulov, použijeme regulátor Logamatic 5310.

Systém regulácie Logamatic 5000 zahŕňa množstvo alternatív riadenia kotlov i komponentov celej kotolne s najrôznejšími okrajovými podmienkami. Preto si riešenie regulácie kotolne vyžaduje kvalitnú a starostlivú prípravu. Na všetky otázky pri riešení konkrétneho projektu preto radi odpovedia skúsení špecialisti z oddelenia technickej podpory pre značku Buderus.

Robert Bosch, spol. s r.o.
Divízia Termotechnika – Buderus
www.buderus.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Robert Bosch, spol. s r.o.