Ktorá podlaha je tá pravá? Svetlá alebo tmavá?

Podlaha Thermofix patrí medzi najkvalitnejšie podlahy na svete.

Svetlá či tmavá, to je to, o čo tu ide. Čaká vás výber podlahy a neviete, či dať prednosť svetlej podlahe pred tmavou, alebo naopak? Pri výbere je dôležité myslieť na to, že sa práve podlaha stane jedným z najdôležitejších prvkov interiéru na niekoľko rokov a jej výber by preto nemal byť unáhlený. Poďme sa pozrieť na prednosti jednotlivých odtieňov. Súboj svetlej podlahy s tmavou sa začína, ktorá z nich sa stane víťazkou? Toto rozhodnutie je už len na vás.

Dáte prednosť tmavým farbám?

Pre väčšinu ľudí je práve tmavá podlaha jasnou voľbou. Tmavé podlahy pôsobia dramatickým a luxusným dojmom a v okamihu, keď ich dobre skombinujete s nábytkom, farbou stien a s doplnkami, stanú sa ústredným prvkom celého interiéru. Vinylové dielce spoločnosti Fatra, a. s., ponúkajú v podobe kolekcií Thermofix a Imperio širokú škálu farebných odtieňov prírodných materiálov dreva (Dub tmavý, Chocolade, Orech vlašský…) alebo kameňa (Bridlica čierna, Bridlica kov…), ktoré tento efekt zvládnu dokonale. Obavou mnohých ľudí práve pri voľbe tmavej podlahy je, že bude opticky zmenšovať interiér. Je to najčastejší problém pri výbere tmavej podlahy. V okamihu, keď spojíte biele dekorácie so svetlými stenami, nemusíte sa podľa bytových dizajnérov obávať, že by izba pôsobila stiesneným dojmom. Napriek tomu sú tmavšie podlahy odporúčané predovšetkým do väčších miestností. Tmavé podlahy rozjasní prírodné svetlo aj väčšie množstvo svietidiel s jasnými bielymi žiarovkami. Je len otázkou, či zvoliť kameň alebo drevo.

Pekáreň Colonial – Thermofix Borovica mediterian. Autorom interiéru je DL STUDIO.
Pekáreň Colonial – Thermofix Borovica mediterian. Autorom interiéru je DL STUDIO.

Alebo zvolíte svetlú podlahu?

Svetlé podlahy by sa dali považovať za univerzálne, pretože sú zásahom do čierneho v akejkoľvek veľkej miestnosti. Navyše sú nadčasové. Medzi najčastejšie využívané podlahové vzory patria napríklad dekor Gaštan bielený v prevedení plávajúcej vinylovej podlahy FatraClick alebo Topoľ biely radu RS-click. Krok vedľa napríklad neurobíte s dekormi dubových podláh, ktoré môžete veľmi ľahko kombinovať. Svetlé farby vytvárajú väčší a jasnejší priestor. Pri voľbe svetlej podlahy je však dôležité voliť vhodný nábytok i farbu stien. Ak stavíte na príliš svetlé steny a doplnky, môže priestor pôsobiť chladným a sterilným dojmom. Aj v prípade svetlých podláh je dôležité myslieť na dostatok osvetlenia, pretože bez neho môže aj miestnosť so svetlou farbou pôsobiť malým dojmom.

Svetlá podlaha – FatraClick Dub cappuccino.
Svetlá podlaha – FatraClick Dub cappuccino.

Ktorá je lepšia?

Presná odpoveď na túto otázku neexistuje a závisí predovšetkým od vášho vkusu. Dôležité je však premýšľať nad tým, ako bude podlaha vyzerať v priebehu niekoľkých rokov. Škrabance od domácich maznáčikov a známky opotrebovania sa napríklad skryjú na svetlej podlahe oveľa lepšie. V prípade lepených dielcov a vinylových plávajúcich podláh od spoločnosti Fatra, a. s., máte zaručenú istotu silnej odolnosti proti opotrebeniu a nie je potrebné obávať sa o dlhodobý vzhľad podlahy. Ak však trváte na tmavej podlahe, vyberte tú s hrubšou štruktúrou na povrchu pre prípad vyššieho rizika mechanickým poškodením, napríklad aj v dôsledku neopatrného sťahovania nábytku s ostrými hranami. Čo sa týka upratovania, svetlá podlaha opäť víťazí, pri voľbe tmavej podlahy musíte počítať s častejším upratovaním vzhľadom k tomu, že sú na nej viac viditeľné prach či chlpy zvieracích maznáčikov.

Ukážka realizácie Hotel Horal Špindlerov Mlyn – Thermofix Farmárske drevo.
Ukážka realizácie Hotel Horal Špindlerov Mlyn – Thermofix Farmárske drevo. |

Ak chcete, aby interiér pôsobil vzdušným dojmom, stavte na svetlú podlahu, ktorá navyše nie je tak náročná na údržbu. Teplý a útulný dojem dosiahnete, naopak, voľbou tmavej podlahy. Na tmavom povrchu však viac vyniknú nečistoty i škrabance.

Zdroj: PR článok spoločnosti Fatra, a. s.

Komentáre