DSCN5690

Bezpečné balkóny z dosiek CETRIS®

Najdôležitejším faktorom je určite splnenie bezpečnostných predpisov. Bezpečnosť a použiteľnosť výplní zábradlí na balkónoch, terasách a lodžiách sa posudzuje podľa normy ČSN 74 3305 Ochranné zábradlia. Kritickou skúškou je overenie spoľahlivosti zábradľovej výplne pri rázovom zaťažení.

Výrobca cementotrieskových dosiek ponúka dve rôzne montážne riešenia zábradľových výplní z dosiek CETRIS® – s hrúbkou 10, 14 a 16 mm. Všetky tieto varianty boli úspešne otestované na hodnotu energie nárazu 250 J.

V prvom prípade je doska CETRIS® ukotvená skrutkami s viditeľnou hlavou k rámu s vnútornými výstužami. V tomto prípade najnovšie vyhovuje aj doska CETRIS® hrubá len 14 mm.

Pri variante so skrytým kotvením je doska CETRIS® olištovaná – vložená do F-profilu, ktorý je k rámu kotvený nitmi. K zvislej vnútornej výstuži je doska CETRIS® prilepená lepidlom (DenBraven Mamut Glue High Tack). Ani z jednej pohľadovej strany nie je teda žiadny viditeľný kotviaci prvok.

Rázu odolala aj doska CETRIS® hrubá 16 mm a zaistená vnútornou výstužou s osovou vzdialenosťou 625 mm a už aj doska CETRIS® hrubá 10 mm a prilepená v ploche k vnútorným výstužiam s osovou vzdialenosťou 420 mm.

DSCN5687
Zdroj: CIDEM Hranice

Pri realizácii výplní zábradlí z dosiek CETRIS® je nutné dodržať rovnaké zásady ako pri
aplikácii na fasádu:

  • Dosky sa kladú so škárou širokou min. 5 mm (pri použití dosiek CETRIS® dlhých až 3 350 mm sa škára rozširuje na 10 mm).
  • V doske CETRIS® je predvŕtaný otvor (priemer predvŕtaného otvoru 8 mm pre dosku s rozmerom do1 600 mm, priemer 10 mm pre dosku s rozmerom nad 1 600 mm).
  • Na kotvenie sa používajú skrutky s podložkou a tesniacou gumou alebo nity.
  • Vzdialenosť krajnej skrutky/nitu od zvislej hrany je min. 30 mm, od vodorovnej hrany min. 70 mm, maximálna vzdialenosť skrutiek v smere zvislej podpory je 400 mm.

Pred ukončením je výstavba prvej etapy obytných domov developerského projektu Rezidencie Kačírkova v Opave. Výplne zábradlí balkónov, ktoré sú dominantou objektov, sú zhotovené z dosiek CETRIS® LASUR.

Prichytenie cementotrieskových dosiek s lazúrovou povrchovou úpravou je riešené nitmi v oceľovom ráme zábradlia. Zo vzorkovnice 12 unikátnych farebných odtieňov sa zvolil najtmavší antracitový s označením CETRIS® LASUR 007. Balkónové zábradlia realizovala firma NEOPLAST spol. s r. o.

DSCN5681
Zdroj: CIDEM Hranice

Samotná výplň zábradlí môže byť zhotovená zo základného typu cementotrieskovej dosky CETRIS® BASIC a na stavbe potom opatrená povrchovou úpravou. Výrobca dosiek ponúka aj typy s už realizovanou povrchovou úpravou – dosky CETRIS® FINISH, CETRIS® LASUR a CETRIS® DEKOR.

Lícové strany a hrany dosiek CETRIS® FINISH sú povrchovo upravené fasádnou farbou v odtieňoch podľa vzorkovnice RAL či NCS. Dosky CETRIS® LASUR majú hladký povrch, základný náter a finálnu vrstvu farebného lazúrovacieho laku v 12 odtieňoch podľa vzorkovnice výrobcu.

Sortiment cementotrieskových dosiek CETRIS® s povrchovou úpravou dopĺňa typ CETRIS® DEKOR – cementotriesková doska s povrchom z mozaikovej dekoratívnej omietky.

Vytvrdnutá omietka vytvorí pružnú, oteruvzdornú a pre vodné pary priepustnú vrstvu s nízkou náchylnosťou na tvorbu solí na povrchu. Zároveň však zabraňuje prenikaniu vody do konštrukcie. Omietka je odolná proti pôsobeniu poveternostných vplyvov a UV žiareniu. Vytvorenú povrchovú úpravu možno umývať prúdom vody, prípadne vody so saponátom.

Omietka je nanesená na lícovej (pohľadovej) strane, možno ju zhotoviť v 4 farebných odtieňoch podľa vzorkovnice dosiek CETRIS® DEKOR. Pre všetky dosky CETRIS® s povrchovou úpravou platí, že rubová strana je ošetrená ochranným základným náterom, ktorý môže mať biely odtieň.

Vzorkovnicu dosiek, podrobné informácie o spomenutých skúškach i novinkách sa dozviete na www.cetris.cz.

ZDROJ: PR článok spoločnosti CIDEM Hranice, a.s.