Pád mosta v Baltimore.
Galéria(16)

Most v Baltimore neustál náraz nákladnej lode. Nezvestných už považujú za mŕtvych

Partneri sekcie:

V americkom meste Baltimore sa v utorok skoro ráno zrútil cestný most cez rieku Patapsco, ktorej prílivová časť tvorí prístav. Most, ktorý otvorili v roku 1977, nevydržal náraz nákladnej lode do jedného z jeho pilierov. Od incidentu bolo nezvestných 6 osôb, ktoré sa doteraz nepodarilo nájsť.

Do rieky hlbokej až 15 metrov spadlo niekoľko vozidiel i osôb. Pobrežná stráž podľa BBC na tlačovej konferencii uviedla, že šiestich pracovníkov, ktorí v tom čase vykonávali na moste opravy výtlkov, vyhlásili za mŕtvych. Dvoch ľudí sa včera podarilo vytiahnuť z rieky. Jeden je vo veľmi vážnom stave.

Spomína sa tiež, že v rieke by mohli byť ešte dve ďalšie osoby, ktoré boli v niektorom z osobných vozidiel. Záchrannú akciu okrem prílivu a teploty vody komplikovali aj trosky mosta a jeho polámané časti, ktoré ohrozovali potápačov pri pátraní. Nezvestné osoby sa snažili nájsť aj špecialisti FBI. Podvečer už bolo pátranie odvolané.

Pád mostu v Baltimore si vyžiadal život pravdepodobne šiestich ľudí.
Pád mostu v Baltimore si vyžiadal život pravdepodobne šiestich ľudí. | Zdroj: SITA/AP

Strata pohonu

Mosta Francisa Scotta Keya sa zrútil v utorok okolo 01:30 miestneho času  (6:30 stredoeurópskeho času) po tom, čo do neho narazila 300 metrov dlhá a 48 metrov široká nákladná loď menom Dali plaviaca sa pod singapurskou vlajkou.

Loď mala namierené do Colomba na Srí Lanke. V čase nárazu sa plavila rýchlosťou približne 15 km/h. Posádka stihla 2 minúty pred kolíziou vyslať núdzový signál i informovať úrady o problémoch na lodi. Vďaka tomu sa podarilo zastaviť premávku na moste a predísť ešte väčšiemu nešťastiu. Posádka sa snažila spustiť kotvu, aby loď zastavila.  Za kormidlom boli dve osoby.

Za stratu kontroly môže pravdepodobne výpadok prúdu. Pred nárazom na videu vidieť, ako na lodi zhasli všetky svetlá. Záložný generátor obnovil prúd na lodi, no nestačil na opätovné získanie kontroly nad plavidlom. Členovia posádky vážne zranení neboli.

V Baltimore sa zrútil cestný most po náraze nákladnej lode do piliera
V Baltimore sa zrútil cestný most po náraze nákladnej lode do piliera | Zdroj: SITA/AP

FBI vylúčila spojenie tohto nešťastia s terorizmom. Vyšetrovanie príčiny nárazu lode do piliera mosta stále prebieha, je len v počiatočnej fáze. Na tlačovej konferencii podľa BBC zazneli aj slová o oprave mosta. Prezident USA Joe Biden tieto slová potvrdil s tým, že opravu mosta v kľúčovom americkom prístave, zaplatí vláda.

Baltimorský prístav zostáva pre lode uzavretý až do odvolania. Most bol podľa guvernéra Marylandu Wesa Moora v technickom stave, ktorý bol v súlade s predpismi.

Pád mosta v Baltimore.
Maryland Bridge Collapse
Pád mosta v Baltimore.
Pád mosta v Baltimore.
Maryland Bridge Collapse
Pád mosta v Baltimore.
Pád mostu v Baltimore si vyžiadal život pravdepodobne šiestich ľudí.
V Baltimore sa zrútil cestný most po náraze nákladnej lode do piliera