Mapei oslavuje 85 rokov: Čo zmenili olympijské hry?

Talianske mesto Miláno nie je len domovom módy, architektúry a umenia; vo februári 1937 v ňom vznikla spoločnosť Mapei. Firma so siedmimi zamestnancami na predmestí Milána za desiatky rokov nadobudla medzinárodný rozmer. V 57 krajinách založila obchodné prevádzky a pre všetky potreby stavebníctva vytvorila viac ako 20 produktových radov. Na celom svete má dovedna 84 výrobných závodov a zamestnáva takmer jedenásťtisíc ľudí.

Zakladateľovi firmy, Rodolfovi Squinzimu, ktorý s podporou manželky Elsy vo februári 1937 založil v Miláne podnik na výrobu stavebných materiálov, sa zrejme ani nesnívalo o takomto vývoji. Práve vtedy totiž vznikla firma MAPEI (Materiali Ausiliari Per l’Edilizia e l’Industria), ktorá od svojho začiatku presadzuje taliansku precíznosť a prináša ju do celého sveta.

Prvý produkt, ktorý priniesla na trh spoločnosť Mapei, bola silikátová farba SILEXCOLOR, ktorá sa stala jedným z najobľúbenejších výrobkov v rámci celého sortimentu.

Mapei milano cafiero 1937 r
Zdroj: MAPEI

Rodinný podnik pevne v rukách Squinziovcov

Rodolfo Squinzi bol na čele firmy do svojej smrti. Následne, v roku 1984, prevzal vedenie jeho syn, priemyselný chemik Giorgio Squinzi. Postaral sa o to, aby firma prešla do novej etapy rozvoja.

Veľkým míľnikom pre firmu bol rok 1976, keď spoločnosť Mapei prenikla na kanadský trh dodávkami výrobkov na kladenie atletickej dráhy olympijských hier v Montreale. Vtedy otvorila svoju prvú továreň mimo Talianska v priemyselnej oblasti v Lavale neďaleko kanadského Montrealu. Nápad vybudovať závody na každom kontinente a priblížiť tak firmu spotrebiteľom spôsobil, že spoločnosť Mapei sa v nasledujúcich rokoch rozšírila na medzinárodnej úrovni a zaznamenala rýchly rast.

Zdroj: MAPEI

Mapei je spoločnosť, ktorá má srdce v Taliansku a oči na celom svete. Odkedy náš starý otec v roku 1976 urobil ten historicky prvý krok a postavil atletickú dráhu pre olympijské hry v Montreale, nikdy sme neprestali investovať do nových trhov. Dnes máme 91 dcérskych spoločností v 57 krajinách a nemáme v úmysle sa zastaviť,“ hovorí Veronica Squinziová, dcéra Giorgia Squinziho.

Zdroj: MAPEI

Výroba s ohľadom na udržateľnosť

Spoločnosť Mapei vyvíja svoje produkty v 32 výskumných laboratóriách po celom svete. Snažia sa prichádzať s takými výrobkami, ktoré predĺžia životný cyklus už existujúcich budov. „Naša úprimná, hlboká angažovanosť v oblasti inovácií a výskumu je stále hlavnou súčasťou stratégie celej skupiny. Naším cieľom je prichádzať so špičkovými produktami tak, aby bol tento sektor čoraz udržateľnejší. Práve trvanlivosť a kvalita výrobkov sú predpokladom pre predĺženie životného cyklu existujúcich budov,” dopĺňa Marco Squinzi.

Zdroj: MAPEI

Podpora rozvoja komunít, kultúry a športu

S vplyvom prichádza aj zodpovednosť, čo si Mapei uvedomuje a zohráva tak vedúcu úlohu pri podpore rozvoja komunít na celom svete: stojí napríklad pri modernizácii ikonických budov (Guggenheimovo múzeum v New Yorku, opera La Scala v Miláne a Koloseum v Ríme), pri výstavbe veľkých infraštruktúr (Panamský prieplav) a zúčastňuje sa na veľkých futuristických projektoch (Arena del Futuro).

Zdroj: MAPEI

Rodinná vášeň pre šport sa zrkadlí pri podpore športu. Okrem podpory mládežníckych cyklistických tímov a podpory horských cestných pretekov „Re Stelvio Mapei“ je spoločnosť od roku 2008 hlavným sponzorom majstrovstiev sveta UCI v cestnej cyklistike. Dnes je hlavnou investíciou skupiny do športu futbalový klub Sassuolo.

Zdroj: MAPEI

Stabilná firma aj v čase svetovej pandémie

Začiatok roka 2020 poznačil celý svet. Aj napriek komplikovanej situácii, ktorú spôsobila pandémia ochorenia Covid-19, spoločnosť Mapei poukázala na svoju stabilitu a flexibilitu zároveň. Dokázala sa totiž celkom účinne prispôsobovať zmenám na základe externých faktorov, pričom ostala verná vlastnej podnikovej stratégii. Okrem zachovania 84 výrobných závodov v 35 krajinách stavia momentálne šesť ďalších – v Číne, Indii, Egypte, Kanade a dva v Spojených štátoch amerických.

Zdroj: MAPEI

Zdravá firma tak napĺňa slávne motto Giorgia Squinziho: „Neprestávajte šliapať do pedálov,“ ktoré ostalo pevne zakorenené v spoločnosti a inšpiruje aj v ťažkých časoch.

Včera, dnes a zajtra

Dnes sa Mapei obzerá za vlastnou históriou, hľadí do budúcnosti a prijíma nové výzvy s odhodlaním, vášňou, vysokou úrovňou špecializácie a profesionalitou, ktorou sa spoločnosť a jej ľudia vždy vyznačovali. V starom sídle spoločnosti na ulici Via Cafiero v Miláne, ktoré v tom čase zamestnávalo sedem ľudí, dnes sídli firemné výskumné centrum, ktoré sa zaoberá výskumom vývoja nových výrobkov Mapei.

Zdroj: MAPEI

Skupinu Mapei od roku 2019 vedú deti Giorgia Squinziho (vnuk a vnučka zakladateľa firmy, Rodolfa Squinziho) Veronika a Marco Squinziovci. Vo firme pôsobí aj Giorgiova sestra Laura Squinziová, ktorá je prezidentkou predstavenstva.

Zdroj: PR článok Mapei