Mosty a tunely: stavby, ktoré vyžadujú individuálne riešenia s garantovanou dlhodobou životnosťou

Kotviaca technika na mieru s životnosťou až 120 rokov.

Mosty a tunely sú stavby, ktoré často vyžadujú individuálne riešenia konštrukčných detailov resp. príslušenstva s čím je úzko spojené samotné napojovanie týchto konštrukcií alebo upevňovanie príslušenstva na mostoch a v tuneloch. Veľmi často je nutné riešiť nielen mechanickú odolnosť ale vo veľkej miere aj odolnosť voči korózii.

Korózia má veľký vplyv na znižovanie mechanickej odolnosti hlavne v kotviacich a upevňovacích systémoch, ktoré preberajú veľké zaťaženia sústredené do malého prierezu kotvy. Preto je veľmi dôležité navrhovať a používať správne materiálové prevedenia jednotlivých kotviacich prvkov.

Zdroj: fischer SK

Spoločnosť fischer disponuje okrem štandardných galvanicky pozinkovaných kotviacich prvkov (GVZ), ktoré nie sú vhodné pre tento typ stavieb aj nasledovnými variantmi kotviacej techniky vhodnej práve pre dlhodobé použitie v rámci dopravných stavieb.

Zdroj: fischer SK
  1. Žiarový pozink (HDG) – vhodné pre upevňovanie príslušenstva na mostoch a v mostných konštrukciách bez prístupu agresívnych látok a morského prostredia (zábradlia, PHS, zvodidlá, odvodnenie mosta)
  2. Viacnásobný zinkový povlak (CP) – detto ako HDG (skrutky do betónu)
  3. Nerezová oceľ A4 (R) – vhodné pre kotvenie mostných ríms, príslušenstva na mostoch a v tuneloch, opláštenie tunelov a kotvenie v prímorskom prostredí
  4. Vysoko odolná nerezová oceľ 1.4529 (HCR) – vhodné pre kotvenie dynamicky namáhaných konštrukcií v tuneloch (prúdové ventilátory) a príslušenstva v agresívnom prostredí
Zdroj: fischer SK

Výber správneho materiálového variantu s požadovanou odolnosťou voči korózii zaručí, že kotviaci prvok bude prenášať požadované zaťaženie počas uvažovanej životnosti.

Spoločnosť fischer takisto disponuje mechanickými alebo chemickým kotvami s garantovanou životnosťou až 120 rokov čo býva už požadované hlavne pri tomto type stavieb:

  1. mechanická kotva fischer FAZ II Plus (M10-M16) – až 120 rokov
  2. chemický injektážny systém fische FIS EM Plus – až 100 rokov v zmysle ETA schválenia
  3. chemický injektážny systém fische FIS V Plus – až 100 rokov v zmysle ETA schválenia
Zdroj: fischer SK

Komplexný návrh kotviacich prvkov aj s návrhom kotevných platní pomocou MKP môžete prevádzať v novom návrhovom programe spoločnosti fischer C-FIX online, ktorý je k dispozícii zdarma na webovej stránke: www.fischer-sk.sk

Zdroj: PR článok fischer SK s.r.o.