DSC 5942

Hokejovú halu v Trenčíne dokončia, kraj dostane dotáciu 5 miliónov eur

Práce na modernej hale pre krajskú Hokejovú akadémiu v Trenčíne by sa mali skončiť v januári 2024 a žiaci by tam mohli absolvovať letnú prípravu. Projekt je zaujímavý nielen z hľadiska podpory mládežníckeho športu, ale aj z manažovania jeho financovania, pretože to nie je jednoduchý proces.

Správa je aktualizovaná o vyjadrenie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku.

Vládna dotácia vo výške päť miliónov eur pre Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) umožní dokončiť stavebné práce na projekte Hokejovej akadémie. Po skončení výjazdového rokovania vlády v Trenčíne to v utorok (12. 12.) povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

Ako dodal, na projekt Hokejovej akadémie už bola v minulosti schválená dotácia vo výške 2,7 milióna eur, vláda Igora Matoviča ju podľa neho Trenčianskemu samosprávnemu kraju zobrala. TSK musel výstavbu financovať z vlastných zdrojov a úveru.  „Stavebné práce a technológie bez vnútorného vybavenia budú stáť 15,8 milióna eur, kraj doteraz preinvestoval 10,8 milióna eur, päť miliónov eur zo štátneho rozpočtu umožní dokončenie celej stavby novej hokejovej haly. Na vnútorné vybavenie haly budeme potrebovať ešte asi 1,5 až dva milióny eur. Tie chceme zabezpečiť počas budúceho roka,“ doplnil Baška.

V novembri mali stavbu ukončiť

Pôvodný termín odovzdania haly bol november 2023, jeho posun však spôsobil aj vojnový konflikt na Ukrajine, zvýšenie cien materiálov a predĺženie lehôt dodávok. Podľa vyjadrenia kraja prispel k meškaniu tiež administratívny proces kontroly dodatkov Úradom pre verejné obstarávanie. Cena vyše 12 mil. eur stúpla po druhom dodatku na takmer 16 mil. eur.

O projekte ASB informoval vo februári tohto roka s tým, že v novembri má byť stavba ukončená. V polovici novembra bol kontrolný deň, práce na stavbe sú hotové na 70 %. Štatutár Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška uviedol, že inžinierske siete sú hotové.

„Na ľadových plochách treba ešte zabetónovať vrch a čakáme na zapojenie zo strany ZSE do siete vysokého napätia, aby sme mohli dotiahnuť chladiaci systém,“ citoval kraj v tlačovej správe slová J. Bašku s tým, že v systéme bude ekologické chladenie bez freónu.

Predseda kraja ďalej povedal, že zázemie haly prekračuje požiadavky, ktoré sú kladené na takéto štadióny. ASB sa zaujímal, o čo ide. Lenka Kukučková z Kancelárie predsedu reagovala, že v zázemí sú aj priestory pre masérov, trénerov, veľká rozcvičovňa s posilňovňou, wellness, prednáškové miestnosti a učebne, kaviareň či priestory na stretávanie a chillout zóny. Okrem zázemia pre hokejové tímy počíta kraj aj s krasokorčuľovaním či verejným korčuľovaním, s požičovňou a brúsiarňou korčúľ.

Kabíny a šatne sú vybavené ozóngenerátormi, sušičmi výstrojov, IP televíziami, časomierami. Wellness je dimenzovaný pre 20 osôb, s tromi saunami, dvomi vírivkami, ochladzovacími kaďami a chillout zónou. Hala bude vybavená svetelnou LED obrazovkou, výsledkovými panelmi, reproduktormi, časomierami, projektormi, IP TV. Samostatne je riešený kamerový systém videorozhodcu a systém na záznam pre Slovenský zväz ľadového hokeja.

Hala bude obsahovať

  • ľadovú plochu s rozmermi 60 × 26 m
  • tréningovú ľadovú plochu s rozmermi 24,4 × 26 m (ľadové plochy budú v plnom rozsahu spĺňať požiadavky IIHF)
  • tribúnu s kapacitou 388 miest na sedenie
  • hala má celkovo rozmery 38,84 × 90,8 m (je jednopodlažná, nepodpivničená, vysoká 12,22 m nad úroveň terénu. Patrí k nej zázemie o rozmeroch 23,2 × 107,34 m. Zázemie bude dvojpodlažné, nepodpivničené)
  • šatne, hygienické zázemie, tribúnu, rozcvičovňu, kaviareň, školiace miestnosti a zasadačky, priestory pre regeneráciu a technické zázemie

Zdroj: TSK

Zabezpečiť finančne stavbu športového stánku bolo náročné. Samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Strednej športovej školy, financuje projekt z vlastných zdrojov a úveru. Kraj nepožiadal o peniaze z Fondu pre podporu športu (FPŠ), pretože ich nie je možné skombinovať s dotáciou zo štátneho rozpočtu. TSK s dotáciou  však stále počítal v čase vyhlásenej výzvy z FPŠ.

Príbeh dotácie je veľmi zaujímavý. A ako informovala L. Kukučková z Kancelárie predsedu, má dohru na súde. Vo veci nezákonného odobratia dotácie podal v máji 2022 Trenčiansky samosprávny kraj správnu žalobu, o ktorej rozhoduje Krajský súd v Bratislave.

Podľa informácií z krajskej samosprávy rezort financií vyzval v marci 2022 samosprávny kraj, aby vrátil dotácie na výstavbu mosta v Ilave (3,66 mil. eur) a vybudovanie tréningovej hokejovej haly pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne (3 mil. eur). Ministerstvo uviedlo, že TSK do konca novembra 2021 nepožiadalo o predĺženie lehoty na použitie dotácií na kapitálové výdavky do 31. decembra 2022, preto je povinné zúčtovať dotáciu a jej nespotrebovanú časť vrátiť.

„V zmysle schválenej legislatívy však bolo možné dotácie použiť do konca roka 2022, a to bez ďalšieho podmienenia požiadať o predĺženie termínu použitia dotácie, išlo tak o svojvoľnú, a teda nezákonnú interpretáciu zákona Ministerstvom financií SR, o ktorej sa Trenčiansky samosprávny kraj dozvedel len z telefonátu z ministerstva koncom marca 2022,“ uzavrela Kukučková.  ASB oslovil tlačový odbor rezortu financií, aby získal reakciu, zatiaľ nemá spätnú väzbu.

400800877 654130176837247 8457396615457543748 n
Stavebné práce na hokejovej hale pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne. | Zdroj: TSK

Regionálna hokejová akadémia, Staničná ulica, Trenčín

Investor: Trenčiansky samosprávny kraj
Investícia: 16 mil. €
Architekt: Ivan Chudý (PIO Keramoprojekt Trenčín)
Zhotoviteľ stavby: AVA – stav, Galanta
Počet sedadiel: 388
Počet parkovacích miest: 85
Realizácia: 10/2022 – 01/2024