Vizualizácia zrekonštruovaného námestia medzi nákupným centrom Vivo! a administratívnou vežou Tower 1
Galéria(5)

Z betónovej pláne príjemná oáza: Známe bratislavské nákupné centrum dostane nové námestie

Prvé nákupné centrum na Slovensku bude vítať svojich návštevníkov novým verejným priestorom. Vivo!, ako znie jeho súčasný názov, je pritom staré vyše dve desaťročia a prešlo už mnohými zmenami. Tá posledná spočívala v rekonštrukcii časti interiéru, ale aj v zmene stratégie, pričom dnes sa konečne mení aj zastaralá betónová pláň pred hlavným vstupom.

Jeho dejiny siahajú ešte do minulého storočia. Áno, niekdajší Polus City Center začali stavať v roku 1999 a dokončili ho v novembri roku 2000. Jeho hrubá stavba bola dokončená za 29 týždňov a celkovo ho stavali 380 dní. V tom čase išlo o najväčšie, ale zároveň aj prvé nákupné centrum na Slovensku. Predbehlo aj Aupark, ktorý sa v tom čase ešte len staval. 

Jeho rozloha je 40-tisíc metrov štvorcových a rok po dokončení sa dočkal prestížneho ocenenia – Polus City Center označili za Stavbu roka 2001. Prémiová nákupná galéria bola v prvom desaťročí tohto milénia silným hráčom na trhu. Svedčí o tom aj transakcia z roku 2006, keď ho spoločnosť TriGranit predala za viac ako 200 miliónov eur rakúskej firme Immofinanz AG. 

Stalo sa tak tesne pred finančnou krízou, ktorá naplno zasiahla aj trh nákupno-zábavných centier. Polus však nebol len tým, postavené tu boli tiež dve administratívne výškové budovy, ktorých zamestnanci naplno využívali populárny foodcourt na druhom poschodí Polusu. Najhoršie časy tak nákupné centrum pretrpelo, avšak nasledujúce roky neboli o nič lepšie.

Nákupné centrum Vivo! - aktuálny stav pred rekonštrukciou námestia
Nákupné centrum Vivo! – aktuálny stav pred rekonštrukciou námestia | Zdroj: Vivo!

Popularita kedysi najväčšieho nákupného centra na Slovensku postupne upadala vznikom modernejších, ale aj prémiovejších projektov ako Eurovea alebo Central. V roku 2017 ohlásil odchod z Polus City Center jeden z najväčších potravinových reťazcov – Carrefour. Polus fungoval celé dva roky bez potravín. 

Jeho vlastník tak musel evidentný úpadok riešiť a v roku 2019 ohlásil veľkú zmenu. Z modelu bratislavského nákupného centra urobil regionálne a premenoval ho na Vivo!. Tento krok viedol aj k čiastočnej rekonštrukcii interiéru, rozširovaní ponuky a pridaní vyše tridsiatky nových obchodov. Zveľadením tiež prešlo parkovisko, obľúbený foodcourt, ale aj obe administratívne veže. 

Starý a neusporiadaný vstup do nákupného centra, teda priľahlé námestie, ostalo bez zmeny. Priestor bol bariérový a chaoticky usporiadaný so strmím mostíkom ponad fontánu, ktorý keď v zime zamrzol, tak sa mu všetci vyhýbali – zo skúsenosti. Najväčším problémom ale bol všadeprítomný betón, minimum zelene a zastaralý mobiliár. Dlažba bola popraskaná a na niektorých miestach chýbala. Skrátka, vyše 20-ročný priestor už nespĺňal požiadavky súčasnej architektúry ani funkčnosti. 

Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo!
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo! | Zdroj: Vivo!

Zmena nastáva až dnes, po štyroch rokoch od poslednej rekonštrukcie. „Nákupné centrum Vivo! Bratislava nie sú iba obchody, služby alebo gastro. Pre nás sú dôležití najmä ľudia, ich potreby a komfort. Už od rekonštrukcie v roku 2019 sa orientujeme na budovanie komunity a spríjemnenie prostredia pre našich návštevníkov. Prebiehajúca rekonštrukcia námestia je prirodzeným pokračovaním tejto stratégie a má priniesť obyvateľom Nového Mesta miesto na stretávanie sa,” hovorí Denisa Kráľová, center manager Vivo! Bratislava.

Na projekte rekonštrukcie pracovalo podľa nej niekoľko rokov mnoho ľudí tak, aby vytvorili otvorenejšie prostredie s väčším pokrytím prírodných prvkov. „Námestie bude tvoriť plochu až 2 983 metrov štvorcových a najväčšou zmenou prejde fontána. Zmení sa aj jej umiestnenie v priestore námestia. Vytvorené bude nové detské ihrisko pre menšie aj väčšie deti,” dopĺňa Denisa Kráľová. 

Na námestí vo väčšej miere konečne pribudnú zelené plochy, už teda nepôjde len o betónovú pláň. „Ďalšou dôležitou zmenou bude zeleň, ktorá vytvorí príjemný tieň potrebný najmä v horúcich mesiacoch,” potvrdzuje Denisa Kráľová. Oázu má tvoriť niekoľko druhov stromov, lavičiek a zón na sedenie.

Priestor je typický najmä blízkosťou frekventovanej Vajnorskej cesty. Nastáva preto otázka, či po niekoľkoročných prípravách rekonštrukcie bolo myslené aj na akési oddelenie nového námestia od rušnej komunikácie. „Pre nákupné centrum Vivo! je dôležité, že návrh dokázal odčleniť námestie od hlavných komunikácií. Atraktívne členenie terénu a výškové rozdiely totiž zamedzia hluku a prachu z Vajnorskej ulice,” vysvetľuje pozitívne novinky center manager Vivo! Bratislava, Denisa Kráľová. 

Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo!
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo! |

Rekonštrukciou vznikne aj rozšírený priestor pre terasy kaviarní a reštaurácii. V budúcnosti sa budú na novom námestí konať aktivity rôzneho druhu ako sú trhy, street food, cvičenie alebo hudobné vystúpenia.

Z vizualizácií vyplýva, že nová vodopriepustná dlažba pri administratívnej veži Tower 1 bude naskladaná do atraktívneho vejárovitého tvaru a doplnená bude o kvetináče so stromami, ktoré budú obsahovať aj priestor na sedenie. Novinkou je priestor pri Vajnorskej ceste, kde má byť vybudovaný cyklochodník a v priestore zastávky mestskej hromadnej dopravy budú umiestnené cyklostojany. Námestie bude osvetlené novými lampami, ktoré obchodné centrum umiestnilo aj na zelené plochy. 

Plánovaná rekonštrukcia prebieha už od septembra tohto roku a ukončená bude do konca marca 2024. Finančné náklady nie sú známe, ako je však zrejmé z obrazových materiálov, nepôjde o realizáciu vo vysokom architektonickom štandarde za astronomické sumy. Po zmene modelu z bratislavského na regionálne nákupné centrum to pravdepodobne ani nebolo cieľom. Štandard projektu však vyzerá byť solídny a čo je najdôležitejšie, pôjde o omnoho kvalitnejší verejný priestor ako tomu bolo v minulosti. 

Nákupné centrum v mestskej časti Nové Mesto tak začalo písať históriu vzniku nákupných stredísk, ktoré sa dnes stali v Bratislave mimoriadne obľúbenými. Hlavné mesto je nimi totiž priam posiate a ich rozvoj neustáva. Jednotliví vlastníci tak robia všetko preto, aby dokázali návštevníkov prilákať do svojich priestorov a vyvíjajú tak aktivity ako napríklad Vivo! – zlepšujú svoj imidž rekonštrukciami zastaralých plôch.

Nákupné centrum Vivo! - aktuálny stav pred rekonštrukciou námestia
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia medzi nákupným centrom Vivo! a administratívnou vežou Tower 1
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo!
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo!
Vizualizácia zrekonštruovaného námestia pred nákupným centrom Vivo!