Vstup do budovy jaslí v obci Bojná

Vítaná zmena v prospech detí. Z bývalého internátu kláštornej školy v Bojnej sú jasličky

Partneri sekcie:

Zrekonštruovaná budova plní funkciu sociálnej služby, veľmi potrebnej pre mladé rodiny. Bezbariérové jasle majú nadštandardné priestory a prvé deti z 24 do nich nastúpia už v septembri tohto roka. Cesta od myšlienky k zrealizovaniu jaslí trvala šesť rokov.

Objekt z roku 1852 mal neľahký osud. Pôvodne bol postavený ako súčasť vojenského žrebčína rakúsko-uhorskej armády. Tomuto účelu slúžil až do roku 1898.

Od roku 1903 až do roku 1950 bol v budove zriadený internát bývalej kláštornej školy rehole školských bratov. V 80. rokoch minulého storočia ho získal socialistický štát. Štátna Tesla Piešťany v ňom vyrábala diódy. Neskôr prešiel do súkromného vlastníctva a bola v ňom krajčírska dielňa.

Obec Bojná (okres Topoľčany) odkúpila budovu po skončení výroby, aby ju zrekonštruovala. Mala signály, že záujemcovia v nej majú záujem zriadiť priemyselnú činnosť či autoservis, s čím však nebola stotožnená. Plánovala v nej reštauráciu a služby (český ateliér KÖNIG, 2018).

Pôvodný stav objektu bývalej kláštornej školy pred rekonštrukciou
Pôvodný stav objektu bývalej kláštornej školy pred rekonštrukciou | Zdroj: obec Bojná

Zvíťazil zámer jaslí

Náklady na rekonštrukciu boli veľmi vysoké a obec hľadala spôsob, ako objekt rekonštruovať s pomocou nenávratných finančných prostriedkov z Európskej únie. „Ako jedna z možností sa nám javili detské jasle, ktoré aj koncepčné do územia veľmi vhodne zapadajú. Aj vzhľadom na to, že v blízkosti je základná škola a materská škola,“ uviedol pre ASB starosta Jozef Stankovský.

Do úvahy však prichádzali aj iné komunitne zamerané riešenia. Nakoniec zvíťazil zámer rekonštrukcie objektu na obecné jasle, ktorú navrhol ateliér Kováč Architects (2021). Starosta ocenil spoluprácu s architektom, pretože na požiadavku obce bolo do projektu zapracovaných množstvo prvkov a detailov.

Návrh českého ateliéru KÖNIG
Návrh českého ateliéru KÖNIG | Zdroj: obec Bojná

Zrealizovali aj vodozádržný systém

Jasličky sú koncipované do dvoch oddelení, prvé je pre deti od jedného do dvoch rokov a druhé pre deti od dvoch do troch rokov. Každé má samostatnú šatňu, toaletu, sprchu, herňu a spálňu. V objekte sa nachádza aj jedáleň a výdajňa jedla, zázemie pre personál, kočikáreň a podobne. Budova má podlahové kúrenie.

Obec sa v spolupráci s ateliérom snažila, aby budova a priľahlý park bývalej kláštornej školy vytvorili vhodný celok. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybudovanie vodozádržného systému dažďovej vody, ktorý bude slúžiť na polievanie priľahlého parku. Toto všetko obec zrealizovala s finančnou podporou Slovenskej agentúry životného prostredia. Vzniklo tak nové centrum obce.

Interiér jaslí v obci Bojná
Interiér jaslí v obci Bojná | Zdroj: obec Bojná

Obec si pomohla aj úverom

Históriu objektu z polovice 19. storočia zdôraznili aj pri realizácii. „Počas výstavby boli obnažené časti múrov v interiéroch, do štítu bola osadená replika najstaršieho zachovaného erbu obce. Obklad fasády sme doplnili o pôvodné tehly, ktoré sme pri rekonštrukcii objavili,“ doplnil starosta Stankovský.

Interiér jaslí s priznanou tehlou v obci Bojná
Interiér jaslí s priznanou tehlou v obci Bojná | Zdroj: obed Bojná

Financie na rekonštrukciu „vyskladala“ obec Bojná z viacerých zdrojov. Zapojila sa do výzvy rezortu pôdohospodárstva a získala nenávratný finančný príspevok vo výške 552 343 eur. Celkové náklady na rekonštrukciu tejto historickej budovy dosiali 806 407 eur. Aby pokryla náklady na extrémne drahé materiály v rokoch 2021 – 2022, obecné zastupiteľstvo schválilo úver.

Jasle, Bojná, okres Topoľčany

Investor: obec Bojná
Architekt: Kováč Architects
Náklady: 806 407 € (552 343 € z IROP-u)
Realizácia: AB – STAV