Centrála BEEAH
Galéria(25)

Ústredie arabskej firmy BEEAH pripomína piesočné duny

Partneri sekcie:

Spojené arabské emiráty nie sú len Dubaj so svojimi odvážnymi vertikálami a palmovými ostrovmi. Je to hlavne nekonečná púšť, do ktorej svoje sídlo zasadila jedna z najsilnejších podnikateľských skupín Perzského zálivu. Za úchvatnou, miestnym prostredím inšpirovanou architektúrou stojí britsko-iracká kancelária Zaha Hadid Architects.

Keď je priekopník v službách inovátora

Koncept čerstvo vybudovaného ústredia podnikateľskej skupiny BEEAH v meste Sharjah sa vymyká bežným štandardom súčasných pracovísk – táto centrála s futuristickým zovňajškom nastoľuje nové pravidlá pre budúce office budovy. Riadiace a administratívne centrum patrí koncernu, ktorý je v krajinách Perzského zálivu najsilnejším environmentálnym ťahúňom a priekopníkom udržateľnosti. Napovedá to aj názov značky BEEAH, ktorá v arabčine znamená prostredie.

Skupina sa sústreďuje na oblasť odpadového hospodárstva, recyklácie, obnoviteľných zdrojov energie, udržateľnej logistiky a zelenej mobility, ale tiež environmentálnych služieb a technológií. Nemožno sa preto čudovať, že sa rozhodla svoje sídlo zveriť do rúk kancelárie Zaha Hadid Architects, ktorá je takisto známa svojimi inovatívnymi a nekonvenčnými návrhmi.

Centrála BEEAH
Centrála BEEAH | Zdroj: Hufton + Crow

Kancelária zvíťazila v architektonickej súťaži už v roku 2013, ďalších osem rokov trval celý proces od plánovania až po dokončenie výstavby. Architekti do projektu zapojili aj ďalších špecialistov, napríklad inžinierov a konzultantov pre udržateľnosť, Atelier Ten a Buro Happold. Spolupracovali tiež s firmami ako Microsoft, Johnson Controls a EVOTEQ (digital venture skupiny BEEAH), ktoré pomáhali s inteligentnými technológiami.

Stavba ako súčasť púštnej krajiny

Jedným z cieľov klienta bolo vybudovať centrálu, ktorá by dosiahla nulové emisie, čo bola v nehostinnom prostredí púšte Al Sajaa značná výzva. Ústredie využíva solárnu energiu a je vybavené technológiami novej generácie, ktoré mu pomohli dosiahnuť najvyšší energetický a environmentálny štandard LEED Platinum.

Nové sídlo demonštruje, ako pomocou technológie dokážu ľudia zlepšiť udržateľnosť stavby aj v náročných podmienkach, takže v konečnom dôsledku môže slúžiť ako vzor pri budovaní inteligentných miest budúcnosti.

Centrála BEEAH
Centrála BEEAH | Zdroj: Hufton + Crow

To však zďaleka nie je všetko. K udržateľnosti totiž prispieva aj samotný dizajn stavby, ktorému dominujú organické línie kopírujúce horúci púštny terén. Architektúra umne reaguje na svoje prostredie sériou vzájomne prepojených „piesočných dún“, ktoré sú orientované a tvarované tak, aby optimalizovali dizajn vzhľadom na miestne klimatické podmienky.

Konkávne línie sa pritom dynamicky pretínajú a menia sa na konvexné. Výsledkom je stavba, ktorá je zasadená do terénu a pôsobí, akoby bola jeho neoddeliteľnou súčasťou – stavba, ktorá svojou architektúrou rozhodne nepripomína bežné kancelárske budovy vo väčšine svetových metropol.

Znižovanie energetickej spotreby

Udržateľná architektúra sa usiluje zabezpečiť, aby mali všetky vnútorné priestory dostatok svetla aj výhľady, ale zároveň obmedzuje množstvo zasklenia, ktoré by bolo vystavené priamemu slnku.

V dvoch primárnych „dunách“ sa spolu s administratívou sústreďujú manažérske oddelenia, pričom kancelárie sú prepojené centrálnym „nádvorím“. Je to vnútorná oáza, ktorá je navrhnutá tak, aby v nej – v súlade so stratégiou prirodzeného vetrania – neustále cirkuloval vzduch. Srdce stavby je zastrešené 15 metrov vysokou kupolou, ktorá nielenže zlepšuje ventiláciu v interiéri, ale takisto umožňuje nepriamy vstup denného svetla do vnútorných priestorov.

Centrála BEEAH
Centrála BEEAH | Zdroj: Hufton + Crow

Okrem centrálneho nádvoria a open office kancelárií budova poskytuje aj inteligentné zasadacie miestnosti, centrum pre návštevníkov a veľkú poslucháreň.

Ústredie BEEAH s celkovou plochou 9-tisíc štvorcových metrov je udržateľné už vo svojej podstate – veľké percento materiálov pochádza z miestnych zdrojov a využíva technológie, ktoré znižujú emisie aj spotrebu energie na minimum. Panely vyrobené zo sklených vlákien eliminujú nadmerné solárne zisky, zatiaľ čo stropné chladenie a technológia chladenia skla regulujú vnútornú teplotu na zabezpečenie optimálneho komfortu v interiéri.

Centrála BEEAH
Centrála BEEAH | Zdroj: Hufton + Crow

Špičkový užívateľský zážitok

Na mieste sa tiež filtruje odpadová voda, aby sa minimalizovala spotreba tejto vzácnej tekutiny. Solárna „farma“ zasa nabíja batérie Tesla, aby pokryla energetickú potrebu budovy počas dňa aj noci.

Z užívateľského hľadiska má budova takisto čo ponúknuť – bezkontaktné technológie, virtuálny vrátnik, smart zasadačky či na mieru vytvorená aplikácia, ktorá automatizuje každodenné úlohy. Inteligentný systém riadenia budovy automaticky upravuje osvetlenie a teplotu interiéru v závislosti od obsadenosti a časti dňa.

Miestnosti sú tiež vybavené tak, aby dokázali poslúžiť aj zamestnancom pracujúcim na diaľku či vychádzať v ústrety hybridným pracovným scenárom. Nové ústredie skupiny BEEAH neponúka iba pohľad na kancelárie budúcnosti. Signalizuje tiež, že značka, kedysi založená pre proaktívne riešenie lokálnych environmentálnych problémov, sa mení na medzinárodný koncern, ktorý môže mať zásadný vplyv pri vytváraní udržateľnej budúcnosti.

Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH
Centrála BEEAH

Centrála BEEAH

Lokalita: Sharjah, Spojené arabské emiráty
Architektonické riešenie: Zaha Hadid Architects
Hlavní architekti: Zaha Hadid a Patrick Schumacher
Projektový riaditeľ: Sara Sheikh Akbar
Plocha: 9 000 m²
Veľkosť pozemku: 93 000 m²
Kapacita: 500 osôb
Plánovanie a realizácia: 2014 – 2022