Upravené námestie spojí návštevníkov s novým vedeckým centrom, jazerom aj lesíkom.
Galéria(7)

Singapur chystá nové vedecké centrum. Pritiahne mladé generácie k bádaniu? Štúdia projektu vyzerá sľubne

Nová budova nadviaže na misiu inštitúcie založenej v roku 1977. Jej primárnou úlohou bude vzbudzovanie zvedavosti generácií detí mladšieho školského veku. A k tomu mu má napomôcť aj architektúra.

Budúce vedecké centrum poskytne nielen unikátne vybavenie, ale aj pestré možnosti pre všetkých jeho návštevníkov. Singapurčanom umožní vzdelávať sa a získavať praktické skúsenosti v oblasti vedy, technológie, inžinierstva či matematiky. Okrem edukácie však má pôsobiť aj ako atraktívny prvok, vďaka ktorému budú predmetné vedecké smery spopularizované medzi mladými ľuďmi.

Centrum navrhnuté ateliérom Zaha Hadid Architects v spolupráci s Architects 61 sa skladá z piatich obdĺžnikových hmôt zakliesnených do seba, v ktorých sa budú nachádzať rôzne galerijné priestory, interaktívne laboratóriá a eventové sály, doplnené prídavným vybavením pre návštevníkov, administratívnymi priestormi, archívmi a prevádzkovými miestnosťami.

Veľké okná slúžiace ako „monokle“ ponúknu strategické výhľady na jazero, každá z piatich hmôt nového Vedeckého centra je špeciálne orientovaná tak, aby umocnila vzťah medzi vnútrajškom centra a vonkajším okolím.

Pohľad z vtáčej perspektívy na nové Vedecké centrum v Singapure.
Pohľad z vtáčej perspektívy na nové Vedecké centrum v Singapure. | Zdroj: Negativ

Budova, ktorá akoby sa vznášala nad okolitým parkom, bude zasadená do série nádvorí a záhrad vedúcich od susediacej MRT stanice smerom k pagode do Čínskej záhrady. Spolu s rôznorodým interiérom, exteriérom a strešnou záhradou bude nové centrum vzrušujúcou destináciou na zoznámenie sa s vedou a prírodou a zároveň ponúkne množstvo príležitostí na komunitné podujatia.

Okrem toho je v plánoch aj umiestnenie detskej galérie, s viac než dvojnásobnou plochou dnešnej galérie, ktorej súčasťou bude tiež interaktívna outdoorová vodná hracia plocha, náučné chodníky v sekundárnych lesoch, ale aj senzorický chodník v záhrade na streche.

Exteriér Activity Plaza
Exteriér Activity Plaza. | Zdroj: Negativ

Starší študenti sa zas môžu tešiť na špeciálne laboratóriá a workshopy povzbudzujúce učenie vedeckých konceptov za pochodu. Nový Eco-Lab napríklad podporí študentov vo vedeckých výskumoch. Môžu v ňom získavať a analyzovať vzorky priamo z Eco-Garden a pokračovať monitorovaním dát pomocou internetu vecí (IoT) aj na zariadeniach využívaných v škole či doma, čím si rozšíria vedecké poznatky aj po návšteve.

Vďaka programom a výstavám bude centrum zároveň edukovať návštevníkov v oblasti udržateľných systémov, akými sú napríklad vertikálne poľnohospodárske systémy.

Súčasťou nového centra bude aj observatórium pre začínajúcich astronómov na poznávanie vesmíru, ako aj digitálne výrobné laboratórium s inkubačnými programami podporujúcimi podnikateľské snahy či tzv. makerspace pre mladých vynálezcov, ktorým pomôže uviesť ich nápady do života. Nové outdoorové Activity Plaza bude ústredným bodom centra ponúkajúcim STEM programy a komunitné aktivity.

V súlade so singapurským Green Plan 2030 stelesňuje Nové vedecké centrum udržateľné dizajnové princípy a energetické stratégie redukujúce emisie CO2 na nulu. V spolupráci s ateliérom Ten navrhli ZAHA a Architects 61 centrum ašpirujúce na získanie certifikátu BCA Green Mark Platinum Super Low Energy. Budova ponúkne zatienené, no pred vetrom nechránené vonkajšie plochy.

Exteriér Activity Plaza
Exteriér Activity Plaza | Zdroj: Negativ

Prírodná ventilácia a kontrolované denné svetlo tak zredukujú spotrebu energie, no zároveň umocnia zážitok a pohodu návštevníkov. Fotovoltika a zateplené strešné záhrady prispejú k dosiahnutiu cieľov obnoviteľnej energie. Vysokoúčinné klimatizovanie priestorov so systémom inteligentného riadenia budovy zníži spotrebu energie o viac ako 40 %, kým holistický vodný manažment a krajinná architektúra je naplánovaná tak, aby uchovala a prinavrátila rastlinné spoločenstvá.

Upravené námestie spojí návštevníkov s novým vedeckým centrom, jazerom aj lesíkom.
Pohľad z vtáčej perspektívy na nové Vedecké centrum v Singapure.
ZHA Singapore New Science Centre render courtesy of SCB
Nočná vizualizácia observatória.
Exteriér Activity Plaza
ZHA Singapore New Science Centre render by Negativ 6
Výhľad na nábrežie.

New Science Centre, Jurong Lake District, Singapur

Architekti: Zaha Hadid Architects (ZHA)
Návrh: Patrik Schumacher
Úžitková plocha: 52 460 m2
Rozloha areálu: 73767 m2
Počet poschodí: 5
Výška: 40 m
Realizácia: 2019 – 2027
Klient: Singapore Science Center Board
Stav: štúdia