image 71858 25 v2
Galéria(15)

Obklady bez kúpeľne alebo O strete južanského temperamentu so severským dizajnom

Dych berúci interiér reštaurácie Llamaje dielom silného zoskupenia architektov z kancelárii BIG a KILO. Aj napriek exotickým ornamentom inšpirovaným Južnou Amerikou ide o prevádzku situovanú na európskom kontinente.

Llama01
Llama02
Llama03
Llama04
Llama05
Llama06
Llama07
Llama08

Reštaurácia Llama je vôbec prvá svojho druhu. Na vzniku tohto podniku inšpirovaného Južnou Amerikou sa podieľali samé zvučné mená kodaňskej architektonickej scény.

Najmä na dekoračných predmetoch možno vidieť, že nejde len o všeobecnú ornamentálnu exotiku. Kultúra Južnej Ameriky zjavne nepozostáva len z temperamentných tancov a bezstarostného života.

Interiér oživujú nielen početné svetlá, ale trochu sviežej atmosféry prináša napríklad stena s popínavými rastlinami.

Nič nefunguje dohromady lepšie, ako umiernený škandinávsky dizajn a pestrofarebný obklad, ktorý nesie v sebe kúsok každej z krajín Peru, Argentína, Bolívia, Ekvádor alebo Čile.

Podzemné priestory pred prestavbou pôsobili len ako strohé a tmavé. No napriek tomu, že i dnes môžeme vidieť opäť všade použitý čierny nábytok, ide len o citlivú kompenzáciu všetkej farebnosti.  

Od vchodu do reštaurácie výška podlahy postupne klesá nadol, čím sa plynulo prepojil priestor interiéru s vonkajším, mestským.

Posedieť je možné v troch rôznych častiach reštaurácie, všetky spája dohromady dominujúci bar uprostred.

Večerný a nočný život v meste Kodaň sa zmiešava s celkovým rázom Latinskej Ameriky.

Dve diametrálne odlišné kultúry našli spoločné pôsobisko a vznikla z toho elegancia plná dynamiky.

Decentný prístup možno badať na každom kroku, hneď po tom, ako návštevník prekoná prvotné prekvapivé dojmy z obloženia podláh a stien.

Hlavným zámerom autorského tímu bol honosný a zároveň nápaditý interiér, ktorý má v sebe silný náboj a zanecháva dojem.

Kapacitne reštaurácia dokáže zvládnuť 180 hostí naraz. K dispozícii je niekoľko rozličných druhov sedení.

Dlaždice pochádzajú priamo z Mexika, boli remeselne spracované a ich originalita ideálne zapadá do striedmeho severského dizajnu.

Okrem typických juhoamerických jedál možno nájsť v ponuke aj celú škálu juhoamerických aperitívov. Symbióza kultúr ide až do posledných detailov.

TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: KILO, BIG
DESIGN: LarsLarsen (Kilo), JonasHartz (Hz), JakobLange a BjarkeIngels (BIG)